Pogoda. Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek. Niebezpieczna pogoda. Śnieg, opady marznące. Burze mało prawdopodobne

Nadchodząca noc przyniesie w większości Polski złą pogodę. Chłodny front atmosferyczny, opady konwekcyjne i marznące. Prawdopodobne śnieżyce. Z tymi zjawiskami muszą się zmierzyć dzisiejszej nocy mieszkańcy Polski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty meteorologiczne dla Polski wschodniej. Wszystko przez opady marznące, które są możliwe właściwie przez całą noc. Choć my osobiście prognozujemy, że w Polsce wschodniej spodziewać się możemy bardziej śniegu niż marznącego deszczu.

W pierwszej części nocy, w północnej części Polski, w chłodnym chwiejnym powietrzu arktycznym, które za frontem spływa do Polski może dochodzić do tworzenia się chmur kłębiastych. Podczas ich przechodzenia opady mogą być bardzo wydajne. Nie będzie niczym dziwnym, gdy po kilkuminutowej śnieżycy pochodzenia konwekcyjnego, lokalnie krajobrazy całkowicie się zabielą. Z każdą godziną strefa opadów konwekcyjnych przemieszczała się będzie na południowy-wschód.

Sytuację z opadami doskonale widać na kolejnych mapach z wyliczeniami modeli na godziny 18, 23 i 2 w nocy. Widać tutaj opady deszczu i opady marznące na północy. Widać również przelotne opady śniegu w południowej i wschodniej części Polski. Strefa opadów przesuwała się będzie podczas nadchodzącej nocy z północnego zachodu na południowy wschód. Opady najdłużej utrzymają się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Następnie we wtorek zaczną opuszczać nasz kraj. Ostrzegamy, że lokalnie warunki pogodowe mogą być trudne. I to zarówno, gdy sprawdzi się scenariusz z opadami marznącymi, jak i scenariusz z śnieżycami.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie zimna. Wysoko nad Polską zalega lodowate powietrze pochodzenia arktycznego. Przy ziemi jest zdecydowanie cieplej, jednak i tutaj czeka nas mróz. Najgroźniejsza podczas nadchodzącej nocy będzie temperatura, które w wielu miejscach oscylować będzie w okolicach zera. Tylko na północnym wschodzie i na terenach podgórskich mróz będzie zdecydowany. -4 stopni na Suwalszczyźnie, do -5 stopni na terenach podgórskich. Reszta kraju to od 0 do -2 stopni. W przypadku opadów deszczu ze śniegiem na drogach i chodnikach zrobi się niebezpiecznie.  

IMGW-PIB

Sytuacji nie poprawi również wiatr. W Polsce wschodniej wiatr w porywach wiał będzie umiarkowanie, podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych porywy wiatru mogą być nawet silne. Wiatr na wschodzie kraju powodować może zawieje i zamiecie śnieżne.