Pogoda. Burze pojawiły się nad Polską. Burze rozwijają się w chłodnej masie.

Spełnia się prognoza pogody dla Polski. Nad Polskę z północy Europy spływa chłodne, arktyczne powietrze. Masa powietrza dodatkowo charakteryzuje się dużym gradientem pionowym temperatury. Przypominamy, że na wysokości 500 hPa mamy nad Polską powietrze o temperaturze nawet poniżej -30 stopni.

Wszystko powyższe, w połączeniu z tzw. “efektem jeziora” skutkuje formowaniem się na północy Polski chmur kłębiastych. Mocno wypiętrzone chmury kłębiaste, zgodnie z prognozami przynoszą opady śniegu i śniegu z deszczem. Chmury generują wyładowania atmosferyczne. Mamy więc do czynienia z burzami w grudniu nad Polską.

10 wyładowań doziemnych padło dziś w okolicach Sławna w zachodniopomorskim. Burza wygenerowała również sporo wyładowań doziemnych.

Szanse na burze prognozują również koledzy ze stowarzyszenia Polskich Łowców Burz. Łowcy burz wydali nawet oficjalną prognozę na dzisiejszy dzień.

W kolejnych godzinach nie przewidujemy zmian w pogodzie na północy kraju. Wzdłuż linii brzegowej Bałtyku, nad Polską dochodziło będzie do rozwoju chmur konwekcyjnych. Te najbardziej wypiętrzone będą w stanie generować wyładowania atmosferyczne. To nie koniec burz nad Polską w poniedziałek 2 grudnia. Bieżące położenia burz i opadów śledzić można pod poniższym linkiem.