Pogoda. Alerty meteo dla Polski. Gołoledź i opady marznące. Lód na drogach i chodnikach w Polsce

W poniedziałek przez Polskę wędruje chłodny front atmosferyczny przynoszący opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Front wędruje na linii Pomorze, Podlasie, Mazowsze, a w kolejnych godzinach także Lubelszczyznę i Podkarpacie.

W obrębie jego oddziaływania spodziewać się dziś możemy sporych utrudnień na drogach i chodnikach. We wschodniej Polsce temperatury oscylują w okolicach zera. Grunt po nocnych przymrozkach nadal jest wychłodzony. Powodować to może w nadchodzących godzinach oblodzenie i gołoledź.

Na wydanie stosownych alertów meteorologicznych zdecydowali się synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut wydał ostrzeżenia 1 stopnia dla Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza i wschodniej Lubelszczyzny. Ostrzeżenia dotyczą opadów marznących. Ich prawdopodobieństwo ocenia się na 80% wystąpienia.

Alerty meteo obowiązywać mają od godziny 18:00 2 grudnia, do godziny 9 rano 3 grudnia. Warto dodać, że w regionach północnych Polski, za frontem mamy do czynienia z arktycznym, chwiejnym powietrzem. W tej masie powietrza dochodzi do rozwoju chmur kłębiastych, a nawet burz (pisaliśmy o tym tutaj).

Z kolei w godzinach nocnych od Słowacji do Polski wkroczy strefa opadów śniegu, która może zabielić krajobrazy w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Więcej o tym w wieczornej prognozie pogody, którą opracujemy na godzinę 17.