Pogoda. Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek. Silne opady deszczu. Atak zimy na południu

W poniedziałek Polska znajdowała się pod wpływem frontu atmosferycznego związanego z niżem genueńskim. Nie inaczej będzie również podczas nadchodzącej nocy z poniedziałku na wtorek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed opadami dla wielu regionów Polski południowej i wschodniej. Ostrzeżenia ważne są do dnia jutrzejszego dla regionów południowych oraz do dzisiejszego wieczora w przypadku regionów Polski północno-wschodniej. Dodatkowo, dla południowej Polski wydane zostały zagrożenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Padać będzie przez całą noc. Miejscami opady będą bardzo intensywne. W Polsce wschodniej i południowej nie wykluczone są podtopienia. Poziom rzek (zwłaszcza tych górskich) przekroczyć może stany alarmowe. Do jutrzejszego poranka w wielu miejscach Polski wschodniej spaść może kilkadziesiąt milimetrów deszczu na metr kwadratowy. To są znaczące ilości wody. Sumy prognozowane sięgają od 20 mm do 40 mm.

Inaczej sytuacja wyglądać będzie na obszarach podgórskich i w górach. Tutaj w skutek niższej temperatury padał będzie śnieg. Lokalnie opady śniegu mogą być bardzo intensywne. Możliwa akumulacja do 20 cm. Oczywiście najwięcej śniegu spadnie w górach. Na wyższych wysokościach w przeciągu nadchodzącej nocy spaść może kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu.

To będzie ciepła noc. Biorąc pod uwagę, że dzisiejsza noc to wigilia Wigilii będzie wręcz bardzo ciepło. Na większości obszaru naszego kraju termometry wskażą 3-4 stopnie Celsjusza. Tylko na krańcach Polski południowej w okolicach zera.

IMGW-PIB

Powyżej mapa z prognozą pogody wydaną przez synoptyków IMGW.