Pogoda. Prognoza pogody na noc z wtorku na środę. Opady marznące. Silny wiatr i możliwe burze nad Polską

Nadchodząca noc nie przyniesie dużych zmian w pogodzie względem ostatnich kilkudziesięciu godzin. Nadal znajdujemy się pod wpływem niżu SABINE, który od wielu dni niesie dynamiczną pogodę w naszej części Kontynentu Europejskiego.

Nad Polską dominował dziś front okluzji. Natomiast w godzinach popołudniowych do kraju wkroczył z północnego-zachodu front chłodny, przynosząc kolejną porcję opadów.

Prognoza pogody na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

O tym z jakim rodzajem opadów podczas nadchodzącej nocy będziemy mieli do czynienia, w dużej mierze decydować będzie temperatura w dolnych partiach troposfery. Najcieplej będzie na zachodzie kraju (około 2 stopni) i tam spodziewamy się opadów deszczu.

Trudniejsza do prognozowania sytuacja panowała będzie w pozostałych regionach Polski. Temperatura w Polsce centralnej i wschodniej wahać będzie się od -1 do 1 stopni i to lokalnie w zależności od temperatury będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu, deszczu marznącego, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na południu lekki mróz i tam spodziewamy się opadów śniegu.

Podczas nadchodzącej nocy wiatr nadal będzie wiał z podwyższoną siłą. Porywy wiatru w Polsce centralnej i zachodniej sięgać mogą nawet 80 km/h. To nadal jest wiatr, który może powodować szkody. Słabiej, ale i tak dość mocno wiało będzie na wschodzie i południu kraju. Tutaj porywy wiatru maksymalnie do 60 km/h.

W nocy z wtorku na środę w dalszym ciągu istnieje ryzyko występowania burz nad Polską. Konwekcja występowała będzie w całym kraju, a najwyżej wypiętrzone chmury kłębiaste prócz intensywnych, przelotnych opadów generować mogą wyładowania atmosferyczne. Podczas przechodzenia ewentualnych burz niewykluczone są silniejsze porywy wiatr.

Apelujemy, by podczas nocy zachować szczególną ostrożność ze względu na silny wiatr i możliwość wystąpienia opadów marznących.