Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody na noc. Zgniły wyż. Duży mróz na południu. Brak opadów. Coraz silniejszy wiatrPolska nadal znajduje się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia EKART z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. W Polsce notujemy bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne. Na zachodzie kraju barometry wskazują ponad 1045 hPa. To wartość bardzo zbliżona do rekordu ciśnienia w Polsce z roku 1997. Wtedy to ciśnienie nad Polską miało wartość 1054 hPa.  

Niestety, pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego nad Polską nie panuje typowa dla wyżu pogoda. Styczniowy wyż nad Polską wiąże się najczęściej ze spływem arktycznego powietrza znad Rosji. Dodatkowo, prócz silnych mrozów panuje najczęściej piękna, słoneczna aura. Tym razem mamy do czynienia z napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z zachodu kontynentu. Prowadzi to do całodobowego zachmurzenia i zamgleń. Zjawisko takie nazywamy „zgniłym wyżem”.  

Tylko w południowej części Polski termometry wskażą temperatury ujemne. Najchłodniej będzie w górach, gdzie słupki rtęci wskażą nawet -7 stopni. Centrum i wschód Polski to jeden stopień poniżej zera. Północ i zachód kraju to już temperatury dodatnie. W nocy na Pomorzu może być nawet +2 stopnie.

Dzisiejsza noc nie powinna przynieść już tak gęstych mgieł jak ostatnio. Wszystko to za sprawą wiatru, którego strefa z każdą godziną obejmowała będzie coraz więcej regionów Polski. Najwcześniej mocno wiać zacznie na północy kraju. Do rana strefa wiatru dotrze również na południe Polski.

Najdłużej mgły utrzymywały się będą na południu kraju. Jednak przed porankiem również w tych regionach zanikną. W nocy z poniedziałku na wtorek nie wystąpią nad Polską opady deszczu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk