Pogoda. Prognoza pogody na wtorek dla Europy. Silne burze. Fronty atmosferyczne. Dynamiczna aura nad Europą

We wtorek 5 listopada pogodą nad Europą sterować będą ośrodki niskiego ciśnienia BENEDIKT i ARNE. Usytuowane one są odpowiednio nad Łotwą oraz krajami Beneluksu. W obszarze ich oddziaływania mamy do czynienia z jesienną pochmurną i deszczową aurą. Po ich południowych krańcach do Europy spływa ciepłe powietrze. Na skraju dwóch mas powietrza dochodziło będzie we wtorek do inicjacji głębokiej konwekcji. Wtorkowe burze mogą być groźne.

We wtorek w Europie będziemy mieli do czynienia z bardzo dużym kontrastem temperatury. Na północy kontynentu mróz. W Skandynawii temperatury w najcieplejszym momencie dnia nadal będą ujemne. Tymczasem we Włoszech, Grecji, czy na Bałkanach słupki rtęci powędrują nawet do 26 kresek powyżej zera. Pas Europy Środkowej to kilkanaście stopni. W dniu dzisiejszym, nawet w Moskwie będzie dość ciepło, 14 stopni.

Powyższy skan z obrazu satelitarnego dla Europy pokazuje, że nad kontynentem mamy do czynienia z licznymi strefami opadów deszczu. Deszcz padał dziś będzie nad Francją, na południowym i wschodnim wybrzeżu Bałtyku. Bardzo silna strefa opadów rozpościera się od północnych Włoch, przez Austrię po Czechy. Tutaj opady mogą być dość intensywne. Warto zaznaczyć, że ta strefa opadów w kolejnych godzinach wkroczy do Polski południowej przynosząc intensywne opady deszczu na południu, a w kolejnych godzinach również na wschodzie kraju.

Wtorek będzie bardzo burzowym dniem na obszarze Europy. Burze możliwe są w bezpośrednim oddziaływaniu niżu BENEDIKT, czyli w regionie kanału La Manche. Najsilniejsze zjawiska burzowe prognozowane są jednak na południu Europy. Na terenie Włoch oraz na Chorwacji, w Bośni, Albanii i częściowo zachodniej Grecji stowarzyszenie ESTOFEX wydało drugi stopień zagrożenia przez silnymi zjawiskami burzowymi. W tych regionach burze niosły będą silny wiatr, opady dużego gradu oraz dużo wyładowań atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że burzowa aura panuje w regionie Włoch już od kilkudziesięciu godzin. Nawet teraz, pomimo wczesnej jeszcze pory we wspomnianym regionie jest bardzo burzowo.

Zapraszamy również do zapoznania się z prognozą pogody na wtorek 5.11.2019 dla Polski. W naszym kraju burze nie wystąpią, ale również do czynienia będziemy mieli z dynamiczną aurą.