Pogoda. Przelotne opady śniegu. Spadnie nawet 6 cm na południu. Przymrozek i mróz dwucyfrowy w Polsce

Pogoda. Przelotne opady śniegu również na nizinach. Spadnie nawet 6 cm śniegu w górach. Przymrozek i mróz w Polsce. Sprawdzamy, jak wyglądają prognozy na noc z czwartku na piątek.

Pogoda. Zmianie ulega rozkład pola ciśnienia. Umacnia się kolejny wyż nad Skandynawią

Zgodnie z prognozami obserwujemy przebudowę pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. We wschodniej połowie kraju zaznaczyły się chmury niżów ze wschodu i południa, a następnie znad Białorusi. Ponadto w tym samym czasie znad Bałtyku nasuwał się mało aktywny, bezopadowy front chłodny wychodzący znad Jeziora Ładoga przez kraje bałtyckie, Zatokę Gdańską po Pomorze, prowadzący wąską strefę zachmurzenia niskiego i średniego, dość szybko schodzącą w głąb kraju.

Istotna zmiana warunków pogodowych była spowodowana wyżu, który powstał nad Atlantykiem. Przez kilka ostatnich dni przesuwał się na wschód znad Francji przez Niemcy, nasz kraj, w stronę zachodniej Rosji, gdzie wczoraj zupełnie zanikł oraz rozbudową nad Morzem Północnym innego wyżu zbudowanego w zimnym powietrzu spływającym w tylnej części niżu atlantyckiego opuszczającego Atlantyk i wchodzącego nad Morze Barentsa. Ponadto ten układ wyżowy nieznacznie zmieniający swoje położenie w rejonie południowej Skandynawii i Jutlandii, w najbliższym czasie będzie układem kształtującym napływ zimnego, wilgotnego powietrza o znacznym potencjale chwiejności znad wysokich szerokości geograficznych przez Bałtyk oraz Finlandię i kraje bałtyckie.

Pogoda. Zachmurzenie nasunęło się nad Polskę znad Bałtyku

Już dziś znad Bałtyku i wybrzeża przesuwało się zachmurzenie w kierunku południowym. Były to typowe frontowe chmury, na czole frontu niskie warstwowe. Wystąpić mogą z nich niewielkie opady śniegu. Następnie wraz ze spływem zimnego powietrza nad Bałtyk, zaczną przechodzić w śnieg i deszcz ze śniegiem, wkraczając nad ląd. Kończy się więc chwilowo okres ze stabilnymi warunkami pogodowymi i brakiem opadów atmosferycznych.Taki stan pogody utrzyma się także jutro.

Prognoza ciśnienia na 4.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Przelotne opady śniegu. Spadnie nawet 6 cm na południu. Przymrozek i mróz w Polsce

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscowymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie przelotne opady śniegu. Natomiast w górach spodziewany przyrost grubości pokrywy śnieżnej od 4 cm do 6 cm. W najchłodniejszej części nocy będzie od -4°C do 0°C, na Podhalu około -9/-16°C. Cieplej nad morzem 1°C, 2°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, z kierunków północnych.

Prognozowana temperatura na 4.03.2022 nad ranem według modelu GEM

Pogoda. Przelotne opady śniegu. Spadnie nawet 6 cm na południu. Przymrozek i mróz dwucyfrowy w Polsce