Pogoda. Przymrozki w maju. Zimna Zośka i zimni ogrodnicy przyniosą przymrozki i opady śniegu w Polsce

Zjawiskazimnych ogrodników oraz Zimna Zośka to okres od 12 do 15 maja. Okres ten charakteryzuje się praktycznie corocznie w Europie Środkowej spływem chłodnych mas powietrza. W rolnictwie i sadownictwie Zimni Ogrodnicy traktowani się jako ostatnie dni, w których możliwe są przymrozki. Po Zimnej Zośce przymrozki już uprawom nie straszne.

W tym roku zimni ogrodnicy po raz kolejny przyniosą znaczne ochłodzenie w Polsce. Po kilku cieplejszych dniach (okolice najbliższego weekendu) kolejne dni przyniosą spływ bardzo zimnego powietrza z północy.

Już w niedzielę 10 maja widać „długą falę planetarną” w wyższych warstwach atmosfery, która przemieszcza się z północy Europy w kierunku Polski, Niemiec i Krajów Bałtyckich. W środę, 13 maja chłód rozleje się nad jeszcze większą częścią Europy.

Spływ chłodu z północy kontynentu widać również doskonale na mapach anomalii temperatury na poziomie barycznym 850 hPa. Widać tu, że niektórych regionach (Niemcy, Polska) masy powietrza będą nawet o kilkanaście stopni chłodniejsze niż norma wieloletnia dla tego okresu maja.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka przyniosą przymrozki w Polsce

Co to oznacza dla Polski? Otóż w tym roku Zimni ogrodnicy przyniosą do kraju temperatury nieprzekraczające w dzień 10 stopni Celsjusza. Noce przyniosą przymrozki. Możliwe, że nie tylko przygruntowe, ale również na nad gruntem. W górach nie wyklucza się opadów śniegu. Do Zimnej Zośki pozostało jeszcze 9 dni. To dużo w prognozach pogody. Jednak wszystko wskazuje na to, że tradycyjnie chłodny okres w pogodzie nad Polską „nie zawiedzie” nas również w tym roku. Oczywiście piszemy to z lekkim przymrużeniem oka. Wiemy, że przymrozki w maju to nie jest zjawisko pożądane przez rolników i sadowników. Na pocieszenie dopiszemy, że z każdym nadchodzącym dniem (aż do 11 maja) będzie cieplej. Ochłodzenie nastąpi tylko na okres kilku, wspomnianych dni.

Dokładnie w Zimną Zośkę, 15 maja chłodne powietrze (w prognozach) zostaje szybko wypierane przez cieplejsze masy z południowego zachodu. Wszytko wskazuje na to, że już 16 maja o przymrozkach będziemy mogli na dłuższy czas zapomnieć. Przeczytaj więcej o pogodzie na najbliższe 16 dni .