Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda przyniosła duży kontrast termiczny. Dzień gorący i 26°C. Przymrozki już blisko PolskiPod koniec maja pogoda w Polsce kształtowana była przez klin wyżowy rozległego i stabilnego układu wysokiego ciśnienia znad Atlantyku. Do kraju napływało ciepłe powietrze polarno morskiej o niewielkiej zawartości wilgoci objawiające się na ogół pogodną aurą. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na weekend, gdy to powszechne okażą się nocne i poranne przygruntowe przymrozki.

Pogoda. Duży kontrast termiczny nad Polską w pierwszy dzień czerwca

Ubiegłej doby sytuacja baryczna uległa zmianie. Już 1 czerwca 2023 r. rozpoczęło się meteorologiczne lato. Aura kraju była kształtowana przez płytką zatokę niskiego ciśnienia oraz mało aktywną strefę chłodnego frontu atmosferycznego, która wędrowała z północy na południe. Zalegało jeszcze nad Polską ciepłe powietrze polarno morskie, lecz z północy za frontem rozpoczynała się adwekcja chłodu znad Skandynawii. Ze zdjęć satelitarnych i depesz synoptycznych wynika, że najwięcej chmur było w pasie województw północnych. Nie obserwowano opadów atmosferycznych.

Zobacz też: Koszmar rolników. Przymrozki w czerwcu w Polsce. Temperatura do -4 stopni na nizinach. Jak długo potrwa anomalia pogodowa?

Czwartek przyniósł przewagę zachmurzenia małego i umiarkowanego. Tylko na północy oraz na Podhalu umiarkowane, okresami duże i tam możliwy przelotny deszcz. Na termometrach było w najcieplejszym momencie dnia od około 14°C na północy do 26°C w centrum i na południowym zachodzie. Najniższe wartości notowano w strefie przemieszczającego się frontu atmosferycznego nad morzem. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, lokalnie, szczególnie na północy porywisty, zachodni i północno-zachodni. Dlatego, że nasuwał się front pogoda zmieniała się północy.

Temperatura maksymalna, 1 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

pogoda przyniosła spore ochłodzenie.
Pogoda zaskoczyła. Dzień gorący na początku czerwca, ale kolejne dni tygodnia już znacznie chłodniejsze w całej Polsce

Lato termiczne w Polsce. Chłodniej jedynie na północy

Średnia dobowa temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski była typowa dla lata termicznego. Tylko na północy mieściła się w górnym zakresie termicznej wiosny ubiegłej doby. W piątek ochłodzenie obejmuje cały nasz kraj. Jednak od niedzieli stopniowo zacznie robić się coraz cieplej.

Średnia dobowa temperatura powietrza zanotowana ubiegłej doby w Polsce

pogoda zaskoczyła. lato termiczne w Polsce
Lato termiczne. Pogoda w Polsce była typowa dla lata termicznego

W nocy z czwartku na piątek występowało zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie lokalnie na północy okresami duże i tam padał lokalnie słabo deszcz. Temperatura minimalna od 4°C na południowym zachodzie. Cieplej, bo około 9°C w centrum do 16°C na południowym wschodzie. Chłodniej na krańcach północno-zachodnich do 12°C. Jednak wiatr okazał się słaby i umiarkowany. Natomiast na północy okresami porywisty, zachodni od północy stopniowo skręcający na kierunki północne z uwagi na przechodzeniu chłodnego frontu.

Temperatura minimalna w nocy z 1/2 czerwca 2023 r. w Polsce

pogoda typowa dla lata
Najcieplej ubiegłej nocy było w Przemyślu

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz