Pogoda gwałtownie się zmieni. Upał w Europie, ale w Polsce również będzie bardzo ciepło. Do 24 stopni pod koniec października

Pogoda zmieni się w naszej części Europy. Przymrozki ustąpią, a na południu, południowym – zachodzie Starego Kontynentu występować będą upały. Ciepły ma być również koniec października w Polsce.

Październik zaskakuje wysokimi temperaturami w Europie. W Polsce zdarzył się dzień gorący pod koniec 2 dekady mijającego miesiąca

Wygląda na to, że październik w naszej części Europy zapisze się jako ciepły. W wielu regionach Starego Kontynentu mijający miesiąc przynosi najczęściej wartości powyżej normy wieloletniej. Na południu, południowym zachodzie Europy zdarzają się również upały. Nawet w Polsce zdarzył się dzień gorący, czyli z temperaturą powyżej 25°C.

Epizod z wtargnięciem arktycznego powietrza do Polski już za nami. Jednak noc ze środy na czwartek oraz z czwartku na piątek okazały się chłodne. Wówczas przymrozki, pojawiły się nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości pomiarowej 2 metrów w klatce meteorologicznej. W dobiegającym końca tygodniu zdarzały się dni upalne z temperaturą na poziomie 30°C/35°C. Zwłaszcza na południowym zachodzie Starego Kontynentu. W Polsce zmierzono 25,2°C, w miniony poniedziałek na stacji PSHM w Jeleniej Górze. Należy jednak podkreślić, że nie został jednak ustanowiony nowy rekord dla października podczas minionego kilkudniowego okresu z wtargnięciem cieplejszego powietrza z południowego zachodu.

Pogoda. Ociepliło się na weekend w Polsce. W sobotę na zachodzie kraju, pojawiły się rozproszone burze

Już w piątek, 21 października 2022 napłynęło do Polski znacznie cieplejsze powietrze za frontem ciepłym. Temperatura wróciła na przeważającym obszarze naszego kraju do wartości w normie, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Cała ostatnia dekada października ma szanse zapisać się jako ciepła. Nie przewiduje się już tak uporczywych przymrozków, a tym bardziej ataku zimy w 10 miesiącu roku na obszarze naszego kraju.

Pogoda. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 22 października 2022 r. do 28 października 2022 r. według modelu europejskiego, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

dodatnia anomalia
Duża dodatnia anomalia

Pogoda. Upały na południu i południowym zachodzie Europy

W dobiegającym końca tygodniu temperatura powyżej progu upału wystąpiła szczególnie na południu i południowym – zachodzie Europy. Zwłaszcza upały dały się we znaki na obszarze Hiszpanii, Portugalii, jak i też miejscami na obszarze Francji oraz na Cyprze. W wielu regionach zaobserwowaliśmy jednak przejściowy spadek temperatury poniżej wartości charakterystycznych dla upału, co ma związek z przejściem frontu chłodnego z opadami i burzami, które były związane z wypełniającym się niżem o imieniu Georgina. Z danych ze stacji synoptycznych wynika, że na obszarze południowej i południowo zachodniej części Starego Kontynentu ochłodziło się wyraźnie. Jednak miejscami i tak panuje dzień gorący. Szczególnie na Półwyspie Iberyjskim, gdzie temperatura osiąga, a nawet nieznacznie przekracza 25°C. Pojawiły się na tym obszarze opady i lokalne burze. Zjawiska burzowe można śledzić na radarach opadów i detektorach wyładowań atmosferycznych.

Na południe i południowy zachód Europy powróci w ostatnim tygodniu października upał

Z prognoz numerycznych wynika jednak, że w ostatnim tygodniu października pojawi się upał szczególnie na Półwyspie Iberyjskim, miejscami na obszarze Francji. Ze szczególnym uwzględnieniem regionów na południowym zachodzie tego kraju. Temperatura charakterystyczna dla upału jest prognozowana także na południu Włoch. Głównie na wyspie położonej na Morzu Śródziemnym, czyli na Sardynii.

Pogoda. Prognozowana temperatura na 26 października 2022 dla Półwyspu Iberyjskiego, wskazuje na lokalny upał w południowej części tego kraju według modelu ECMWF

wysoka temperatura w Europie
Bardzo ciepło na południowym zachodzie Europy

Na południu tego kraju, upał może pojawić się już w poniedziałek, 25 października 2022, lecz ma mieć ograniczony zasięg. Znacznie cieplej na tym obszarze Starego Kontynentu może zacząć robić się w okolicach 26-27 października. Widzimy, że model GFS prognozuje upał również w regionach na południowy zachodzie Francji.

Pogoda. Wyliczana maksymalna temperatura powietrza na 27 października 2022 według modelu GFS

wysoka temperatura w Polsce
Upał na Półwyspie Iberyjskim i miejscami na południowym zachodzie Francji

Także w Polsce koniec października zapowiada się z wartościami znacznie powyżej normy. Widzimy, że średnia anomalia na przełomie października i listopada będzie wyższa o nawet 5°C/9°C od normy wieloletniej. Najchłodniej ma być na północy i północnym wschodzie. Natomiast najcieplej powinno być w dzielnicach południowych i zachodnich naszego kraju.

Pogoda. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 10 dni według modelu GFS/CFSR, uwzględniając okres bazowy 1979-2000

pogoda. duże odchylenie od normy pod koniec października 2022
Bardzo duża dodatnia anomaia

Bardzo ciepły ostatni tydzień października w prognozach dla Polski. Zbliżmy się do dnia gorącego

Ostatni tydzień października zapowiada się w Polsce nadzwyczaj ciepły. Na termometrach zobaczymy wtedy na ogół od 15°C/24°C. Rozkład pola ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi, sprzyjać ma adwekcji cieplejszej masy powietrza do naszej części Starego Kontynentu. Na Atlantyku oraz w pobliżu Europy Zachodniej obecne będą głębokie niże baryczne. Po swojej wschodniej stronie sprowadzać mają cieplejsze powietrze z południowego – zachodu do Europy. W tym również do Polski. Należy podkreślić, że oprócz wysokich temperatur, okresami pojawią się opady, a nawet lokalne burze. Ze szczególnym uwzględnieniem poniedziałku i wtorku. Szczyt ocieplenia widzimy w prognozach wiązek w okolicach 28-29 października 2022. Wówczas na termometrach może być nawet 21°C/24°C. Temperatura może być wyższa o nawet 6/8°C od normy wieloletniej, uwzględniając okres bazowy 1991-2020.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 24 października 2022, 18 UTC według modelu GFS

pogoda. wysoka tempratura w polsce
pogoda zaskoczy. wysoka temperatura w kraju

Pogoda. Wyliczana maksymalna temperatura powietrza na 28 października 2022, 18 UTC według GFS

pogoda w Polsce zaskoczy
wysoka temperatura jak na koniec października 2022

Wygląda na to, że przynajmniej do końca miesiąca wartości będą powyżej normy wieloletniej. Październik ma duże szanse zapisać się w Polsce jako ciepły, lecz z suchy. Średnia obszarowa anomalia do 28 października 2022, wyjdzie w okolicach 2,36°C, uwzględniając najnowszy okres referencyjny 1991-2020. W mijającym miesiącu nie brakowało dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi. Nie było długotrwałych epizodów z zimnymi masa powietrza, ale i tak silne, lecz krótkotrwałe przymrozki zdarzyły się. Więcej o pogodzie na przełomie miesięcy, podamy już jutro na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl