Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silna i niebezpieczna wichura w Europie. Powiało nawet 150 km/h. Fale na kilkanaście metrów. Wystąpiły ulewy i burze.Zgodnie z wcześniejszymi prognozami w dniu wczorajszym na Wyspach Brytyjskich występował bardzo silny wiatr. Jak się okazuje, na północny regiony wiało mocniej niż prognozowaliśmy. W dniu wczorajszym o wichurze w Europie pisaliśmy tak:

Okazuje się, że niż JASMINE przyniósł w Europie dużo bardziej dynamiczną pogodę. Zwłaszcza w północnych regionach Wysp Brytyjskich pogoda była niebezpieczna. Wiatr wiejący z prędkością przekraczającą 150 km/h z łatwością niszczył drzewostan. W Szkocji uszkodzonych zostało wiele budynków. Sparaliżowany został ruch powietrzny.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/a.1423656947857402/2788239934732423/?type=3&theater

Bardzo silny wiatr powodował powstanie wysokich fal, które uderzyły w miejscowości nadmorskie. Woda wdzierała się na brzeg powodując podtopienia i zalania.

Prócz silnego wiatru ośrodek niżowy JASMINE przyniósł silne opady deszczu. Pierwsza strefa opadów, to opady wielkoskalowe, ciągłe. W drugiej części dnia i pod wieczór, w chłodnej, chwiejnej masie powietrza zaczęły powstawać chmury konwekcyjne. Niosły one ze sobą przelotne, intensywne opady deszczu. Niektóre z chmur generowały wyładowania atmosferyczne dając burze.

Wszystko wskazuje na to, że Brytyjczycy odpoczną kilka dni od dynamicznej pogody. Na Atlantyku nie widać obecnie cyklonu, ani głębokiego niżu, które to mogłyby przynieść kolejną wichurę nad Europą.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk