14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silna wichura uderzyła w Europę. Występują burze. Wiatr ma siłę ponad 115 km/h

W Europie Centralnej pogoda jest obecnie bardzo spokojna. Wyż HELGE zapewnia prawie bezchmurną i bezwietrzną aurę. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na zachodzie kontynentu.

Właśnie teraz głęboki niż JASMIN przynosi bardzo dynamiczną pogodę w pasie od Wysp Brytyjskich po Skandynawię. Bardzo duży gradient baryczny po południowej stronie niżu przynosi wiatr wiejący z dużą siłą.

Już teraz bardzo mocno wieje wzdłuż zachodniego i północnego wybrzeża Irlandii i Szkocji. Równie silna wichura obecnie notowana jest na Islandii i Wyspach Owczych. W wielu miejscach siła wiatru przekracza 120 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą powodować może wiele szkód. Od łamania drzew, po szkody w budynkach i w sieci energetycznej. Wichura z każdą godziną przesuwała się będzie na wschód, by w nocy dotrzeć nad Norwegię.

Prócz silnego wiatru niż JASMIN przynosi w omawianym regionie silne opady deszczu. Za główną strefą opadów ciągłych, w chłodnym, chwiejnym powietrzy dochodzi do powstawania burz. Zjawiska burzowe nie są groźne, lecz podczas ich przechodzenia porywy wiatru z pewnością będą miały jeszcze większą siłę.

Wichura nie dotrze do naszej części Europy. Przed wędrówką kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia do naszego regionu chroni nas silny antycyklon, który już od kilku dni zablokował strefową cyrkulację powietrza w Europie Centralnej.