17 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silna wichura na północy. Wiatr 100 km/h. Ulewy, śnieżyce. Niewykluczone burze

W dniu dzisiejszym przeważający obszar Europy znajdzie się pod wpływem wyżu. Jednak na północy i północnym-zachodzie kontynentu, w bezpośredniej bliskości ośrodków dojdzie do zaostrzonego gradientu ciśnienia.

Na powyższej grafice widać doskonale jak w rejonie Wysp Brytyjskich i na zachodzie Skandynawii izobary ułożone są bardzo gęsto względem siebie. Oznacza to, że na małym obszarze obserwowane są bardzo duże zmiany ciśnienia atmosferycznego. To oznacza jedno. Silny wiatr wiejący w regionie.

Z silnym wiatrem zmagali się będą dziś i jutro mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szkocji. Mocniej wiało będzie również w Norwegii. Najsilniej wiało będzie na Islandii.

W dniu dzisiejszym porywy wiatru we wspomnianych regionach sięgać mogą 100 km/h. Na Islandii wartości te mogą być jeszcze wyższe. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest na wybrzeżach. Na morzu fale mogą osiągać wysokość nawet 10 metrów.

Wiatr wiejący z taką siłą, w połączeniu z wysokimi falami doprowadzać może do zalań i podtopień na terenach nadmorskich. W głębi lądu wiatr może niszczyć budynki mieszkalne i doprowadzać do szkód w drzewostanie. Niewykluczone są również utrudnienia komunikacyjne.

Groźna pogoda na północy i północnym-zachodzie Europy potrwa do poniedziałku. W kolejnych dniach pogoda w Europie zacznie powracać do cyrkulacji strefowej. To oznacza, że silne wiatry będą wkraczały znacznie głębiej do Europy. O tym jednak mówić będziemy w kolejnych dniach. Dziś obserwujmy niebezpieczną pogodę na Wyspach i w Skandynawii.