Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silna wichura w Europie. Wiatr ponad 100 km/h uderzy dziś w kontynent. Wystąpią burzeSezon na głębokie niże na Atlantyku trwa w najlepsze. W okresie, gdy na południu kontynentu królują ośrodki wysokiego ciśnienia, w północnej części kontynentu raz po raz mamy do czynienia z bardzo dynamiczną pogodą.

Nie inaczej będzie podczas dzisiejszego dnia. Na mapie synoptycznej Europy widać trzy ośrodki niskiego ciśnienia. MAREILE w Norwegii, NAIMA na zachód od Wysp Brytyjskich i OTILIA na Atlantyku.

Dziś przyjrzymy się głębokiemu niżowi NAIMA, gdyż to on przyniesie w piątek silne wichury na Wyspach Brytyjskich.

Ośrodek niskiego ciśnienia doskonale widoczny jest na mapach wiatru. Po jego południowym skraju, w skutek wysokiego gradientu barycznego sunie strefa silnego wiatru. Wiatr w wielu miejscach przekraczał będzie 100 km/h. W godzinach popołudniowych wichura uderzy w Irlandię, Szkocję i północną Anglię. Wiatr na lądzie nadal przekraczał będzie 100 km/h. Są to porywy wiatru mogące czynić szkody w drzewostanie, a także naruszać dachy budynków.

Widać również, jak na zachód od Europy, w silnym prądzie strumieniowym dochodzi do rozwoju licznych burz. W kolejnych godzinach strefa dobrych warunków do rozwoju konwekcji przesunie się w kierunku Europy. Po południu burze nie wykluczone są w Portugalii, Hiszpanii oraz na Wyspach Brytyjskich.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk