Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silne burze. Burza rozciąga się na ponad 1000 kilometrów

W naszym regionie coraz częściej znać o sobie daje zima. A są w Europie i na świecie miejsca, gdzie w dalszym ciągu dochodzi do rozwoju silnych burz.

Każdy, kto nas zna, wie że kochamy zjawiska burzowe. Nie jest dla nas problemem wskoczyć do auta i pojechać za burzą kilkaset kilometrów. Tęsknimy za burzami jednak tym razem pościg burzowy po prostu się nie uda. Z prostego powodu. Potężna linia burz, o której piszemy rozciąga się obecnie nad Oceanem Atlantyckim, kilkaset kilometrów od wschodniego wybrzeża USA.

Układ burzowy w formie liniowej rozciąga się nad Atlantykiem od wysokości Nowego Jorku, do wysokości miasta Tampa na Florydzie. Postanowiliśmy zmierzyć o jakiej odległości piszemy.

Okazuje się, że burza rozciąga się w linii na długości ponad 1400 kilometrów. Wyobraźmy sobie burze, która rozciąga się od Berlina, przez całą Polskę, po Kijów na Ukrainie. Odkąd pamiętam nie przypominam sobie tak rozległej struktury burzowej. Na czele linii z pewnością wędruje spektakularna chmura szkwałowa. Z pewnością również układ niesie ze sobą silne, lokalnie niszczące porywy wiatru.

Z dziennikarskiego obowiązku wspomnimy, że z dość rozległą burzą do czynienia mamy również w Europie. Na południe od Hiszpanii, aż po Maroko rozciąga się wielokomórkowy układ burzowy. Nie jest on tak spektakularny jak burza nad Atlantykiem, jednak z powodu na liczne wyładowania atmosferyczne, burza może być groźna dla żeglugi.