Mieszkańcy Europy od wielu dni zmagają się z bardzo silnymi burzami. W niektórych regionach burze mają charakter nawalny. Liczne superkomórki burzowe jakie w ostatnich dniach tworzyły się w Europie niosły ze sobą opady bardzo dużego gradu. Burze generowały nawet tornada.
Dość silne tornado zeszło między innymi w piątek nad Polską. Trąba powietrzna pojawiła się podczas przechodzenia burzy w Ustroniu Morskim. Trąba powietrzna miała siłę F2 w skali Fujity. W jej obszarze wiatr mógł wiać z prędkością dochodzącą do nawet 190 km/h. Więcej o trąbie w ustroniu pisaliśmy tutaj.
O intensywności zjawisk burzowych niech świadczy zbiorcza mapa radarowa wyładowań doziemnych za ostatnią dobę. Choć w Polsce burze występowały już na krańcach południowo wschodnich, to w Europie przez ostatnią dobę padło prawie 140 tysięcy wyładowań doziemnych. świadczy to o wysokiej aktywności burz.
Powyższe zdjęcie wykonane zostało 10 lipca w Grecji. Nie jest to może zdjęcie najwyższej jakości ale doskonale ukazuje potężną energie jaką niosą ze sobą zjawiska burzowe. Burze występują nie tylko w pasie od Włoch do Rosji, czyli tam gdzie oddziaływują fronty atmosferyczne. Z każdym dniem coraz silniejsze burze występują na Półwyspie Iberyjskim. Sytuacja tam jest na tyle groźna, że w regionie zalega upalne, zwrotnikowe powietrze. Jeśli wystąpią tam dodatkowo podwyższone inne prócz CAPE parametry odpowiedzialne za powstawanie silnych burz, to w Hiszpanii możemy mieć istny burzowy armagedon. Z bacznością przyglądali będziemy się sprawie.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie