Pogoda. Silne burze przeszły w Europie Południowej. Tornado w Grecji

Od kilku dni w Europie Południowej dochodzi do rozwoju burz. Wysokie temperatury, bliskość frontów atmosferycznych. To wszystko powoduje, że zjawiska konwekcyjne mają lokalnie dość gwałtowny charakter.

Prawdziwa nawałnica przetoczyła się nad greckim miasteczkiem Kalamata. Przez miasteczko przeszło tornado o sile, jaka rzadko spotykana jest w Europie. W pasie przechodzenia tornado zniszczenia muszą być ogromne. Burza, która wygenerowała tornado wystąpiła 4 listopada. Nagranie należy do Kalamata Papadim.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/538290140295112/

Silne burze nawiedziły również grecką wyspę Rodos. Nawalne opady deszczu doprowadziły do powodzi błyskawicznej. Na Rodos dynamiczna aura panowała 5 listopada.

https://www.facebook.com/cycloneofrhodes/videos/556633121756258/

Burze nękały również w ostatnich dniach Rumunię, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Na szczęście nie wyrządzały one takich szkód jak te na powyższych nagraniach.

W dniu dzisiejszym w dalszym ciągu burzowo będzie w centralnych i wschodnich regionach basenu Morza Śródziemnego. Już od rana w środę burze występują na samym Morzu Śródziemnym, ale również pomiędzy Florencją, a Rzymem już na Półwyspie Apenińskim. Grzmi również w Czarnogórze.

Zachęcamy się do zapoznania się z prognozą pogody dla Europy na środę 6 listopada.