Pogoda. Prognoza pogody dla Europy 6.11.2019. Burze na południu, chłodno na północy Europy

Europa w dniu dzisiejszym nadal znajdować się będzie pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia. Większa część kontynentu znajdzie się pod chmurami piętra niskiego. W obrębie oddziaływania ośrodków niżowych chmury te przynoszą słabe i umiarkowane opady deszczu.

W dniu wczorajszym pisaliśmy od silnych deszczach w Europie Centralnej. Na zdjęciu satelitarnym Europy wykonanym w podczerwieni doskonale widać strefę zachmurzenia, która odpowiada za te silne opady. Strefa ta rozciąga się w dniu dzisiejszym od Moskwy, przez Białoruś, Ukrainę, Słowację, Węgry, aż po Grecję i Włochy. Strefa ta będzie w środę kontynuowała przemieszczanie się w kierunku wschodnim przynosząc dalsze, miejscami intensywne opady deszczu. Strefa ta oddziela cieplejsze powietrze morskie zalegające na południu od chłodniejszego powietrza zalegającego na północy kontynentu. W obrębie tej strefy zachmurzenia dochodzi do zaburzeń falowych (powstawanie młodych niżów). Właśnie z jednym z takich zaburzeń mieliśmy do czynienia ubiegłej nocy nad Polską. W letnich, gorących miesiącach, przy zalegającym nad danym obszarem gorącym powietrzu zwrotnikowym na takich zafalowaniach dochodzi do rozwoju silnych burz.

Na południu kontynentu w strefie oddziaływania systemu frontów wystąpią burze. Zjawiska burzowe w środę nie powinny być tak silne, jak w dniu wczorajszym. Burze występować dziś mogą w całej wschodniej i centralnej części basenu Morza Śródziemnego. Już w chwili obecnej grzmi w niektórych regionach Włoch, czy Grecji.

Dziś ciepło tylko na południowym wschodzie Europy

Napływ ciepłego powietrza morskiego z południa do Europy centralnej i wschodniej w przeciągu ostatnich dni wynikał z ułożenia rozległej zatoki w polu geopotencjału. W obszarze zwiększonego gradientu po jej wschodniej stronie dochodziło do napływu tychże właśnie, ciepłych jak na listopad mas powietrza. Widać to doskonale na mapach geopotencjału

Strefa silnego napływu z południa w środę odsunie się na wschód, jednak prognozy długoterminowe sugerują, że ogólny trend utrzyma się jeszcze przez kilkanaście dni.

Jednak w środę bardzo ciepło będzie już tylko w Grecji, Turcji, Mołdawii i |Bułgarii. Tylko w tych regionach słupki rtęci przekroczą 20 kresek. We Włoszech w okolicach 16-18 stopni. Podobne temperatury na Półwyspie Iberyjskim. Europa Centralna to 10-12 stopni. Bardzo chłodno w Skandynawii. W wielu miejscach w tym regionie nawet w najcieplejszym momencie dnia będzie panował mróz.