Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019 dla Polski. Śnieg szybko nie spadnie, czekają nas ciepłe dni i burze w Europie

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019. Śnieg szybko nie nadejdzie, czekają nas ciepłe dni i burze w Europie. Wiele wskazuje, że na pierwsze opady śniegu jeszcze poczekamy.

Od kilku dni utrzymuje się cyrkulacja południkowa. Wiele wskazuje, że przynajmniej do połowy miesiąca temperatura nie spadnie do ujemnych wartości.

Komentarz synoptyka ICM-UW potwierdza tylko, że zima szybko nie nadejdzie

Od Skandynawii po Półwysep Iberyjski rozciąga się rozległa zatoka w polu geopotencjału. Zwraca uwagę duży jego gradient po wschodniej stronie zatoki, wzdłuż której napływa na północny wschód ciepłe powietrze polarne morskie. Tej cyrkulacji zawdzięczamy tak ciepłą aktualnie aurę. Zgodnie z prognozami ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody) południkowa cyrkulacja nad naszym regionem utrzyma się do połowy miesiąca, a tym samym możemy liczyć na ciepłą, jak na drugą połowę jesieni aurę, z temperaturą w granicach 5-10℃, okresami wartości będą wyższe.

Średnia anomalia temperatury sięgnie w Polsce 4 stopnie powyżej normy za okres 10 dni

Średnia dobowa temperatura wyniesie od 7 do 9 stopni przez okres 10 dni

Najcieplej będzie na południu, wschodzie i centrum Polski. Na termometrach okresami zobaczymy od 13°C do 15°C

Przeważnie będziemy w zasięgu układów niskiego ciśnienia, dlatego nie zabraknie opadów w Polsce

Również wiązki GFS wskazują, że przynajmniej do połowy miesiąca temperatura będzie kilka stopni powyżej normy wieloletniej, potem pojawia się szansa na krótkie, choć prawdopodobnie niewielkie ochłodzenie. Całkiem prawdopodobne, że będzie ono tylko chwilowe, ponieważ w kolejnych tygodniach temperatura okresami przekroczy 8-10 stopni.

Przez krótki okres czasu do Polski mogą napłynąć chłodniejsze masy powietrza. Przeważnie temperatura dodatnia ma panować przez całą dobę przez ponad 2 tygodnie w całej Polsce

Model CFS również nie prognozuje gwałtowne ochłodzenia w kolejnych tygodniach listopada, co widać na rycinach poniżej