Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne ulewy nad Polską. Genueńczyk przyniesie załamanie pogody w Polsce. Na południu atak zimySpływ chłodnego powietrza nad Morze Śródziemne doprowadził do powstania tam głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia. Z niżem związany jest układ frontów atmosferycznych. Niże, które formują się na Morzu Śródziemnym i suną na północ kontynentu nazywamy potocznie niżami „genueńskimi”, od Genoi, miasta we Włoszech.

Fronty atmosferyczne związane z tym niżem już w weekend wpływały na pogodę w Polsce przynosząc opady deszczu. Dziś opady te będą bardzo intensywne. W Centrum i na wschodzie kraju padał będzie śnieg. Na południu, przede wszystkim na obszarach podgórskich intensywnie padał będzie śnieg.

Już w chwili obecnej opady wkroczyły do naszego kraju i z każdą godziną obejmują od południa coraz większy obszar kraju.

Strefa opadów wędruje na północ i w kolejnych godzinach odejmie między innymi Ziemię Łódzką, Mazowsze, Lubelszczyznę. W kolejnych godzinach opady dotrą nad Wielkopolskę i Podlasie.

Padać będzie praktycznie przez cały dzień. Miejscami na południu i wschodzie kraju będą to opady intensywne. Czekają nas ulewy. Na południu kraju mieszkańcy przygotować się muszą na opady śniegu. Oczywiście opady białego puchu wystąpią przede wszystkim w górach i w rejonach podgórskich. Na poniższej grafice widać przyrost pokrywy śnieżnej. Widać, że w górach śniegu przybędzie nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Ulewy nad Polską utrzymają się przez cały dzisiejszy dzień. Podczas najbliższej nocy deszcz będzie się stopniowo uspokajał, jednak nie przestanie padać. Również w wigilię spodziewać się możemy przelotnych opadów deszczu (śniegu w górach).

Tak intensywne opady deszczu to zbawienie. W wielu regionach kraju mamy do czynienie a dużym niedosytem wody. Również wody gruntowe potrzebują dużego zasilenia. Tak intensywne, a przede wszystkim długotrwałe opady deszczu z pewnością poprawią sytuację hydrologiczną w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk