Pogoda. Silne ulewy nad Polską. Sprawdź gdzie spadnie najwięcej deszczu

Po kilku dniach spokojnej, wyżowej pogody Polska dostała się pod wpływ systemu frontów atmosferycznych. Taka sytuacja przyniesie bardzo silne ulewy w wielu regionach kraju. Deszcz intensywnie zacznie padać już podczas dzisiejszego dnia. Jednak najsilniejsza ulewa nadciągnie nad Polskę podczas nocy z poniedziałku na wtorek.

Już w niedzielę na pogodę na zachodzie kraju wpływał system frontów atmosferycznych związanych z niżem ELLEN z centrum na zachód od Skandynawii. Już w noc z niedzieli na poniedziałek na zachodzie kraju padał deszcz. Miejscami intensywnie, choć to jeszcze nie takie ulewy jakie czekają nas podczas obecnej doby.

intensywne opady

We wtorek z rana już dość mocno pada w zachodniej części Polski. Najsilniejsza strefa opadów o charakterze ciągłym rozciąga się od Pomorza przez Kujawy po Wielkopolskę. Jednak najsilniejsza strefa opadów nadciągnie do Polski dopiero w nocy.

Ulewy w nocy prognozowane są dla Śląska, Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Najwięcej deszczu spadnie w górach i na terenach podgórskich. W tych regionach prognozuje się, że ulewy przyniosą nawet 90mm deszczu na metr kwadratowy. Takie ilości wody doprowadzić mogą do wezbrania mniejszych rzek i górskich potoków.

Intensywne opady deszczu przesuwały się będą na północ i północny wschód obejmując swym obszarem również Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, a we wtorek także Kujawy, Mazowsze oraz Warmię i Mazury. Deszcz na nizinach nie będzie ulewny, ale nadal będą to intensywne opady. Bieżące położenie opadów i ulew nad Polską znajdziecie w naszej zakładce radarowej