Zróżnicowana pogoda w Polsce. Silne ulewy i burze. Pogoda na wtorek 4 sierpnia

Wtorek 4 sierpnia przyniesie do Polski całkowicie zróżnicowaną pogodę na wschodzie i zachodzie kraju. Różnica temperatury na Podkarpaciu i na Dolnym Śląsku wyniesie dziś 10 stopni. Dodatkowo czekają nas silne ulewy, a na wschodzie kraju również burze.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 4 sierpni, 6 UTC

sytuacja baryczna nad Polską

Przez Polskę przebiega dziś system frontów atmosferycznych i to właśnie front dzieli nasz kraj na chłodniejszą część zachodnią oraz nadal gorący wschód kraju. Na południowym wschodzie Polski we wtorek nawet do 28 stopni powyżej zera. Granica gorących i chłodnych mas powietrza przebiegała dziś będzie na linii północ Lubelszczyzny, Ziemia Świętokrzyska, Śląsk. Na tej linii jeszcze do 25 stopni ciepła. Na północ i zachód od wymienionych regionów dziś dużo chłodniej.

Prognoza pogody na na 4 sierpnia (IMGW-PIB)

prognoza pogody na wtorek

Nad morzem nawet tylko 18 stopni powyżej zera. Kujawy i Wielkopolska to zaledwie 20 kresek na termometrach. Najchłodniej na Dolnym Śląsku, gdzie na terenach podgórskich zaledwie 14-15 stopni, a w innych częściach regionu zaledwie do 17 stopni.

Nie dość, że mieszkańców zachodniej i centralnej Polski czeka dziś chłodny dzień, to będzie on jeszcze pochmurny i bardzo deszczowy. Już w nocy z poniedziałku na wtorek na Śląsk, Opolszczyznę i Dolny Śląsk (zgodnie z prognozami) nadciągnęła strefa intensywnych opadów deszczu. Ulewy od rana występują w pasie od Małopolski po Dolny Śląsk. We wtorek strefa intensywnych opadów deszczu propagowała będzie w kierunkach północnych.

Na wschodzie i południowym wschodzie, w gorących masach powietrza, przed frontem atmosferycznym prognozowane są burze. Miejscami prognozy mówią o silnych zjawiskach burzowych. Jednak obserwując silne zachmurzenie od samego rana w tych regionach zastanawiamy się, czy burze w ogóle nad Polską wystąpią. Obserwujmy zachmurzenie w naszej zakładce radarowej. Jeśli to ustąpi na wschodzie do południa to czeka nas na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu burzowy dzień.