Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne załamanie pogody na północy. Potężne wichury. Obfite śnieżyce. Możliwe burze śnieżneMieszkańcy Europy Północnej ledwo co otrząsnęli się z ostatniej bardzo silnej wichury, a już muszą przygotować się na kolejne uderzenie silnego wiatru i śnieżyc.

Wszystko za sprawą kolejnego bardzo głębokiego niżu, który przemierza wody Atlantyku. Ośrodek niżowy już w dniu dzisiejszym dotrze do Islandii, przynosząc tam silne załamanie pogody.

Ciśnienie atmosferyczne w centrum niżu spaść dziś może do nawet do 940 hPa. W tym samym czasie w Szkocji będzie 1015 hPa. Jak łatwo przypuszczać, tak duża różnica ciśnienia spowoduje spory gradient baryczny. Co za tym idzie mieszkańcy Islandii przygotować się muszą na bardzo silny wiatr.

Powyższa prognoza prędkości wiatru jasno pokazuje z jak mocną wichurą zmierzą się dziś mieszkańcy Europy Północnej. Na południu Islandii porywy wiatru sięgać mogą w dniu dzisiejszym ponad 160 km/h. W wyższych partiach gór wiatr może osiągać jeszcze wyższe prędkości.

Niż przyniesie nie tylko wichurę. Mieszkańców Islandii czekają w najbliższych godzinach silne śnieżyce. Będą to opady śniegu zarówno wielkoskalowe, ciągłe, jak i śnieżyce związane z konwekcją. Przez weekend w niektórych regionach Islandii przyrost pokrywy śnieżnej może wynosić kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Podczas kolejnej doby niż wraz z systemem frontów atmosferycznych sunął będzie nadal na północny wschód. W weekend głęboki niż doprowadzi do załamania pogody między innym w Skandynawii.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk