Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silniejsze burze nad Polską. Możliwe leje lądowe. Ciepły wtorek w Polsce


Zachód i północ Polski powoli dostają się pod wpływ ośrodka wyżowego STEFEN z centrum nad Niemcami. Polska środkowa i południowo wschodnia znajdowała się będzie dziś jeszcze pod wpływem niżu znad Turcji.

Dzisiejszy poranek przynosi nam silne mgły na północy kraju. Na południu zalega zachmurzenie piętra niskiego, lecz w kolejnych godzinach dnia zarówno chmury na południu, jak i mgła na wschodzie powinny zanikać ustępując miejsca promieniom słonecznym.

W przypadku centrum i południowego-wschodu słońce nie wyjdzie na niebo na długo, gdyż w tych regionach spodziewamy się szybkiego rozwoju konwekcji. Dzisiejsze burze w Polsce południowo-wschodniej mogą przybierać bardziej gwałtowny przebieg od burz z niedzieli i poniedziałku.

Dzisiejsze burze, prócz bardzo intensywnych opadów deszczu i drobnego gradu przynieść mogą, podobnie jak wczoraj kilka przypadków zejścia z chmury leja kondensacyjnego. Lej kondensacyjny to charakterystyczny wir schodzący z chmury burzowej nawet do Ziemi. Nie jest to zjawisko tak silne jak tornado, lecz lej kondensacyjny może również powodować szkody na powierzchni Ziemi. O wczorajszych lejach kondensacyjnych, które wystąpiły nad Polską pisaliśmy tutaj.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Wtorek będzie ciepłym dniem nad Polską. Na zachodzie Polski będą miejsca, w których termometry wskażą dziś 20 stopni powyżej zera. Centrum Polski od 17 do 19 stopni powyżej zera. Na wschodzie temperatury oscylowały będą w okolicach 17 kresek.

W dniu dzisiejszym opady występujące nad Polską będą związane wyłącznie ze zjawiskami konwekcyjnymi. W związku z tym przelotne opady deszczu z chmur kłębiastych pojawią się w regionach zagrożonych burzami. Największe szanse na deszcz mają dziś mieszkańcy Polski południowej, zwłaszcza południowo wschodniej.

Na koniec prognozy kilka słów o wietrze. Wiatr we wtorek nad Polską nie będzie silny. Jedynie podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych i burz siła wiatru wzrastała będzie do umiarkowanego. Uwagę zwracamy natomiast na potencjalne lejki kondensacyjne. W sytuacji, gdy lejek taki dotknie ziemi, siła wiatru nim wywołana może powodować szkody. Patrzmy dziś w niebo. Mogą na nim pojawiać się naprawdę fascynujące zjawiska pogodowe.