Pogoda. Intensywne opady śniegu w Polsce. Niż śródziemnomorski spowodował atak zimy w Polsce i Europie. Kiedy możemy spodziewać się ustąpienia opadów o charakterze zimowym.
Pogoda. Zimny początek kwietnia w Polsce
Zgodnie z prognozami na przełomie miesięcy nadeszło wyraźne ochłodzenie. Chłodne powietrze arktyczne z północy w kontakcie z cieplejszym z południa doprowadziło do wystąpienia obfitych opadów o charakterze zimowym. Do Polski bardzo intensywne opady wielkoskalowe przyniósł niż z rodowodem śródziemnomorskim. Miejscami na południowym-wschodzie najdłużej padał deszcz, stopniowo przechodzący w deszcz ze śniegiem i śnieg. Zaznaczało się tam cieplejsze powietrze przez dłuższy czas.
Anomalia temperatury powietrza na 1.04.2022 względem okresu referencyjnego 1991-2020 na obszarze Polski. Dane: IMGW/ogimet.com
Pogoda. Niż śródziemnomorski przyniósł obfite opady zimowe
Obfite opady śniegu zaznaczyły się nie tylko w Polsce. Wiosenny atak zimy doświadczyli również mieszkańcy Europy Zachodniej. Szczególnie w pasie od Wysp Brytyjskich, przez Francję, Niemcy i kraje alpejskie. Tak intensywne opady zimowe zdarzają się raz na kilka lat i zazwyczaj przynoszą je bogate w wilgoć niże znad Morza Śródziemnego. Największa pokrywa śnieżna utworzyła się w województwach południowych i wschodnich naszego kraju. W wielu miejscach występują duże utrudnienia, notowane są przerwy w energetyce, natomiast ciężki i mokry śnieg powoduje łamania się gałęzi, konarów. Pod naporem śniegu wywracają się również drzewa. Śnieżyca zacznie wycofywać się powoli w drugiej części dzisiejszego dnia ze wschodniej części kraju. Najdłużej utrzyma się na południowym-wschodzie, gdzie padać ma do godzin porannych w niedzielę. Od jutra wyraźna poprawa pogody i więcej słońca w całym kraju, lecz będzie to tylko przejściowa poprawa pogody.
Analiza sytuacji synoptycznej według IMGW-PIB na 1.04.2022, 12 UTC
Silne śnieżyce pojawiły się m.in w zachodniej części Europy. Panują trudne warunki na drogach, doszło do masowych oblodzeń w wielu miejscach. Widać więc, że pogoda uległa dużej zmianie na początku kwietnia. Zamiast wiosennych temperatur, w wielu regionach Starego Kontynentu zapanowało zimowe krajobrazy i niskie temperatury.
Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.04.2022 do 8.04.2022 względem okresu referencyjnego 1991-2020 dla Polski
Natomiast w Polsce w ciągu ostatniej doby aktywne opady były związane ze strefą rozległego frontu atmosferycznego. Tak dużo śniegu w wielu miejscach nie zalegało podczas sezonu zimowego 2021/22. Największa pokrywa śnieżna utworzyła się na południu i wschodzie kraju. W woj. lubelskim, w wielu powiatach woj. mazowieckiego oraz na Podlasiu i w woj. świętokrzyskiej. Zalega zazwyczaj od 2 cm do 26 cm. Na stacji IMGW w Siedlcach utworzyła się pokrywa zimowa o łącznej wysokości aż 26 cm. Natomiast nieco mniej białego puchu zalega w Kozienicach 21 cm, sporo śniegu leży również w Lublinie, gdzie na stacji pierwszego rzędu w Radawcu leży 19 cm. W samej stolicy Polski, czyli Warszawie zalega 15 cm. Jest to niewątpliwie ewenement w ciągu minionych kilku lat. Pogoda więc zaskoczyła wiele osób.
Największa śnieżyca od 9 lat w Polsce na początku wiosny
Warto dodać, że na Mazowszu i na Podlasiu tak wysokiej pokrywy zimowej nie było od 9 lat. W 2013 roku mieliśmy tak zimny i śnieżny początek kwietnia. Za duże opady zimowe był wtedy odpowiedzialny niż śródziemnomorski. Wtedy w stolicy Polski zalegało aż 22 cm, natomiast w Białymstoku 30 cm.
Zanotowana wysokość pokrywy śnieżnej na sieci pomiarowej IMGW-PIB na 2.04.2022, 9:00 CEST
Zmiana cyrkulacji atmosferycznej od przyszłego tygodnia
Zimne masy powietrza przyniosą niskie wartości na termometrach w najbliższych dniach. Bardzo chłodna jak na początek kwietnia zapowiada się noc z 2/3 kwietnia oraz z 3/4 kwietnia. Cieplej zacznie robić się na początku przyszłego tygodnia, kiedy ruszy cyrkulacja zachodnia. Pojawią się opady na większym obszarze kraju. Niewykluczone są wichury i burze. Zacznie być szybko redukowana pokrywa śnieżna.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 2.04.2022 do 6.04.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020 dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC