Pogoda. Silny spływ chłodu do Europy. Przymrozki, przelotne opady śniegu, a także burze. Kiedy zrobi się cieplej?

W dniu wczorajszym (poniedziałek) przez nad Europą Centralną z północy na południe wędrował chłodny front atmosferyczny. Za frontem doszło do całkowitej wymiany powietrza. W strefie przedfrontowej zbieżności wiatru i na samym froncie dochodziło do rozwoju burz. Poniżej zbiorcza mapa wyładowań nad Europą za ostatnią dobę.

Widać tu doskonale wędrówkę frontu oraz występowanie burz związanych z dynamicznym „wypychaniem” ciepłego powietrza na południe. Różnice w masach powietrza widać również na synoptycznej mapie Europy. Widać, jak przed frontem chłodnym zalega powietrze Ppmc (polarno morskie ciepłe), a za linią frontu do czynienia mamy już z powietrzem Ppm (polarno morskim).

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.14.2020, 00 UTC

W związku z powyższym do Europy Centralnej spływać zaczęło bardzo chłodne powietrze. Dzisiejszego poranka w wielu miejscach w Polsce, w Niemczech, w Czechach i na Słowacji temperatury spadły kilka stopni poniżej zera. Sytuacja ta powtórzy się również podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin. Czekają nas mroźne poranki.

Na powyższych mapach temperatury na wysokości 850 hPa widać, ze spływ chłodniejszych mas powietrza do naszego regionu trwał będzie do końca jutrzejszego dnia. Już w czwartek sytuacja baryczna pozwoli na powrót do Polski cieplejszych mas powietrza.

Już w czwartek w wielu miejscach w Polsce powróci wiosna. Termometry wskażą nawet 16-17 stopni powyżej zera. O tym pisali będziemy w kolejnych naszych pogodowych artykułach.