Pogoda. Silny upał do końca lipca. Fala upałów zakończy się niszczącymi burzami w Europie?

Mieszkańcy Polski gorących dni mogą doczekać się bliżej końca miesiąca. Jednak nie oznacza to, że wszędzie w Europie panuje umiarkowane lato. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego zmagają się z potężną falą upałów. Temperatury sięgają 40 stopni praktycznie codziennie od wielu tygodni.

O temperaturze sięgającej 45 stopni pisaliśmy chociażby tutaj. Sytuacja staje się dramatyczna, gdyż ekstremalne upały trwają w Hiszpanii i Portugalii już wiele dni.

Niestety sytuacja wcale nie wydaje się ulegać zmianie. Przykładowo w obecny weekend słupki rtęci po raz kolejny powędrują w Hiszpanii i Portugalii do wartości 42-44 stopni powyżej zera. Chwile wytchnienia przyniosą mieszkańcom Iberii kolejne dni nadchodzącego tygodnia. Upał co prawda rozleje się na cały półwysep, lecz temperatury “spadną” do zaledwie 30 stopni powyżej zera. Brzmi to trochę zabawnie, ale niestety jest prawdziwe. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, Hiszpanii grozi bardzo głęboka susza.

Sytuacja zdaje się poprawiać w ostatnich dniach lipca. Wtedy to upały ograniczą swój zasięg do regionów południowych i zachodnich półwyspu. Nie będzie to już upał tak ekstremalny jak obecnie. Temperatury przekraczały będą 30 stopni Celsjusza, jednak na znacznie mniejszych obszarach. Nas martwi jednak co innego. Wraz ze spadkami temperatur do Hiszpanii zbliżyć się może ośrodek niskiego ciśnienia. Może to być katalizatorem powstawania burz.

W przypadku tak ekstremalnych upałów burze mogą mieć naprawdę gwałtowny przebieg. Przy tak wysokich temperaturach największym zagrożeniem ze strony burz są opady olbrzymiego gradu, niejednokrotnie przekraczającego średnicą 8-9 centymetrów. Miejmy jednak nadzieję, że obecnie trwająca fala upałów nie skończy się tak groźnymi burzami. W obecnej chwili największym problemem mieszkańców jest ekstremalnie wysoka temperatura. Długotrwały upał jest bardzo szkodliwy, zwłaszcza dla ludzi starszych. Trzymamy kciuki, by fala upałów na Półwyspie Iberyjskim dobiegła końca, a jej zakończenie nie przyniosło dramatycznych w skutkach nawałnic.

Silne burze już teraz przechodzą nad Hiszpanią. Na ten moment są to jednak wyłącznie burze wewnątrz masowe. Ich głównym zagrożeniem są nawalne opady deszczu i bardzo duża aktywność elektryczna. Na szczęście bardzo wysokie wartości CAPE nie pokrywają się jeszcze z innymi parametrami, które odpowiadają za powstawania naprawdę silnych burz.