Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silny wiatr. Bardzo ciepły dzień. Niż GISELA na północy. Burze na południu. Pogoda na wtorek dla Europy

Dzisiejszy dzień przyniesie zmiany w polu barycznym nad Europą. Silny wał wyżowy, który przez kilka dni ograniczał swój wpływ na Europę tylko do regionów południowo-zachodnich zacznie rozbudowywać się na wschód. Wynikiem tego będzie napływ bardzo ciepłych mas powietrza na wschód i południowy-wschód kontynentu.

Na północy Europy króluje głęboki niż i to właśnie na tej części kontynentu skupimy się w tym akapicie. Niż GISELA niesie po swej południowej stronie bardzo wysoki gradient baryczny. Izobary ułożone są bardzo gęsto. Oznacza to silny wiatr. Ten występował będzie w dniu dzisiejszym w pasie od Wysp Brytyjskich, przez Beneluks, Niemcy, a w nocy z wtorku na środę również w Polsce. Miejscami wiać może nawet do 100 km/h. To już jest wiatr o sile, której nie można lekceważyć.

GISELA, prócz silnego frontu niesie ze sobą system frontów atmosferycznych. Te psuły będą dziś pogodę w pasie od Skandynawii przez Niemcy, Austrię, aż po północne Włochy.

Zupełnie inna pogoda panowała dziś będzie na południu i południowym wschodzie kontynentu. Napływ bardzo ciepłych mas powietrza, w połączeniu z ośrodkiem wysokiego ciśnienia da pogodę, która bardziej przypominała będzie lato niż końcówkę zimy. W wielu miejscach Europy słupki rtęci podskoczą dziś do 17-19 stopni Celsjusza. Tak ciepło będzie nie tylko na południu Europy, ale między innymi na Wyspach Brytyjskich. Najcieplej będzie na Półwyspie Iberyjskim, gdzie termometry wskażą nawet 24 stopnie powyżej zera.

Na południu Europy nie wykluczamy dziś wystąpienia burz. Te pojawić się powinny w basenie Morza Śródziemnego. Burz spodziewamy się przede wszystkim w południowych regionach wspomnianego obszaru. Burz w Europie będzie we wtorek jak na lekarstwo.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk