Pogoda długoterminowa na cały kwiecień 2020 dla Polski. Burze, temperatura powyżej normy i niewykluczone suche okresy

Pogoda długoterminowa na cały kwiecień 2020 dla Polski. Burze, temperatura powyżej normy i niewykluczone suche okresy. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na 4 miesiąc 2020 roku.

Model CFS prognozuje, że w kwietniu duży wpływ na pogodę mogą mieć wyże baryczne, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie. Swój wpływ zaznaczyć mają również niże związane z cyrkulacją strefową i niżami znad Morza Śródziemnego.

Niektóre z wiązek modelu CFS wskazywały na dalszą dominacje cyrkulacji strefowej, ale o mniejszej intensywności niż w marcu czy też lutym.

Prawdopodobnie w kwietniu ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej, co pogłębiać może problem suszy i utrudniać wegetacje. Prognozy modeli na tak odległy okres, zwłaszcza w kontekście opadów należy traktować jako ciekawostkę, ponieważ prognozowanie opadów to jeden z najsłabszych elementów modeli prognozujących na dłuższy okres czasu.

Temperatura w czwarty miesiącu roku będzie przeważnie powyżej normy, chociaż mogą zdarzyć się epizody ze spływem powietrza arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Niewykluczone są dlatego na nizinach okresami opady deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu i krupy lodowej oraz śnieżnej. Najbardziej wypiętrzonym chmurom Cumulonimbus towarzyszyć mogą wyładowania atmosferyczne.

Możliwe są okresy, gdy nasz kraj znajdzie się w strefie frontów atmosferycznych związanych z niżami znad Atlantyku i Skandynawii oraz znad Morza Śródziemnego.

Pojawienie się wielkoskalowych opadów śniegu na nizinach w kwietniu jest możliwe, lecz częściej może być to deszcz ze śniegiem i śnieg z chmur Cumulonimbus. Nocami i w godzinach porannych występować mogą jeszcze przymrozki, ale nic nie wskazuje, aby przez całą dobę panowały ujemne temperatury.

Nawet w sytuacji napływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego mało prawdopodobne jest występowanie temperatury poniżej zera w ciągu dnia. W kwietniu Słońce jest już na tyle wysoko, że ogrzewa planetarną warstwę graniczną mocniej niż w marcu. Przeważnie jednak temperatura będzie powyżej normy wieloletniej według prognoz modeli klimatycznych.

W kwietniu niewykluczone są okresy, gdy temperatura przekroczy nawet 20-25 stopni. Taka sytuacja może mieć miejsca, kiedy dotrą do nas masy powietrza znad Morza Śródziemnego i znad północnej części Afryki.

Poniższe ryciny ukazują prawdopodobne wartości na termometrach w kwietniu. Nie są to jednak prognozy wiążące i należy traktować je jako ciekawostkę.

Kwiecień to również początek sezonu burzowego, dlatego prawdopodobne są burze nie tylko w sytuacji spływu chłodniejszych mas, ale także w cieplejszym powietrzu polarno morskim, czasami zwrotnikowym napływającym z południa. Szczególnie groźne mogą być burze na frontach atmosferycznych i w obrębie zatok niżowych, przybierając nawet postać układów mezoskalowych i superkomórek burzowych przy wzmożonym środowisku kinematycznym.

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/