Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. „Upał”w Europie. Ekstremalnie ciepło w niektórych regionach Europy Wschodniej. Potężne anomalie temperatury


Na północy i zachodzie kontynentu królują niże pochodzenia atlantyckiego. Do spółki z coraz silniejszym wałem wyżowym „pompują” one bardzo ciepłe powietrze do Europy Wschodniej i południowo-wschodniej. Taki stan baryczny w Europie doprowadził do wystąpienia ekstremalnie wysokich temperatur w wielu regionach Europy.

We wtorek, o godzinie 8 rano na Wyspach Brytyjskich termometry wskazywały już 12-13 stopni powyżej zera. Jeszcze cieplej jest w regionach basenu Morza Czarnego. Na południu Rosji, o 8 rano notowano nawet 22 stopnie. W Turcji mamy nawet +24.

O jak silnym napływie gorących mas powietrza mówimy niech świadczą temperatury maksymalne z poniedziałku 9 marca.

Widzimy, że na południu Rosji, południu Ukrainy, a także na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego niemal mieliśmy do czynienia z upałem. W pierwszej dekadzie marca. 29 stopni w Rosji. 25 stopni na Ukrainie. 29.8 stopnia Celsjusza w Turcji. To nie są zwykłe temperatury dla tych regionów jak na marzec.

O tym z jak silną anomalią pogodową mamy do czynienia, pokazuje powyższa mapa anomalii temperatury na wysokości barycznej 850 hPa. Nad basen Morza Czarnego napływa powietrze cieplejsze o nawet 16 stopni niż norma wieloletnia. Dla porównania. Wszyscy piszą o bardzo ciepłej zimie. Warto dodać, że anomalia temperatury w okresie zimowym dla Europy wynosi raptem kilka stopni (to i tak bardzo dużo). Tutaj piszemy o anomalii 16 stopniowej. Niewiarygodne.

Napływ gorących mas powietrza do Europy wschodniej i południowo-wschodniej potrwa do czwartku. niewykluczone więc, że do tego czasu w regionie pęknie granica 30 stopni. Przypomnijmy, gdy słupki rtęci wskazują 30 stopni mówimy już o upale.