Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prawie upał w Europie. Wysokie temperatury i burze na Starym Kontynencie. To już nie wiosna, to prawdziwe lato

Obecny tydzień przynosi bardzo wysokie temperatury na naszym kontynencie. W dniu wczorajszym mieliśmy do czynienia z gorącym dniem między innymi w Hiszpanii. Do upału zabrakło naprawdę niewiele (wg. definicji o upale mówimy, gdy temperatura przekroczy 30 stopni).

Przedwczoraj, najwyższe temperatury notowano w regionie basenu Morza Czarnego. Na południu Rosji, czy Ukrainy termometry wskazywały 27-28 stopni ciepła. Pisaliśmy o tym w tym wpisie.

Jak się okazuje, wczorajszy dzień przyniósł w Hiszpanii jeszcze wyższe wartości temperatur.

Również dzisiejszy dzień będzie bardzo ciepły w Europie. Już o 8 rano w wielu miejscach na południu Europy temperatury wzrosły do 16-18 stopni.

To potężna anomalia pogodowa. 30 stopniowe temperatury w marcu w naszej części Świata nie są zjawiskiem zwyczajnym. Potwierdzają to mapy anomalii temperatury na wysokości 2 metrów. Na całym kontynencie mapy są czerwone. Znaczy to, że obecne temperatury są znacznie wyższe niż w latach poprzednich.

Na Półwyspie Iberyjskim temperatura była wyższa od normy o 8 stopni. Z jeszcze wyższą anomalią temperatury do czynienia mamy na wschodzie kontynentu. Na południu Rosji, Ukrainy i na północy Turcji anomalia wynosi aż kilkanaście stopni. W tym regionie termometry wskazywały już w ostatnich dniach blisko 30 stopni. Dziś będzie podobnie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk