Pogoda na 11 marca 2020 dla Polski. Cyrkulacja strefowa, układ frontów atmosferycznych, opady i silny wiatr, możliwe słabe burze

Pogoda na 11 marca 2020 dla Polski. Cyrkulacja strefowa, układ frontów atmosferycznych, opady i silny wiatr, możliwe słabe burze. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie w środę.

Nasz kraj pozostaje pod wpływem cyrkulacji strefowej. Dodatkowo z zachodu na wschód w nocy z wtorku na środę przemieszczał się okludujący układ frontów atmosferycznych. W pierwszej części dnia będzie on opuszczał Polskę. Zaostrzony poziomy gradient ciśnienia sprzyjać będzie wietrznej aurze w kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.03.2020, 12 UTC

W środę zachmurzenie duże, miejscami całkowite, ale z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Największe szanse na rozpogodzenia będą w północnej, miejscami centralnej i lokalnie w południowej części kraju. Lokalnie występować mają opady deszczu, natomiast w szczytowych partiach polskich gór prognozowane są opady śniegu. Najwięcej deszczu spadnie w południowej części kraju. Akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 15 mm.

Temperatura oscylować ma w przedziale od 7°C na wybrzeżu do 12°C na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silny, na północy okresami silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 65 km/h, a na krańcach północnych do 80 km/h, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 100 km/h, w Tatrach do 115 km/h. W Tatrach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę

Prognozowane zachmurzenie i zasięg opadów we środę

Niskie prawdopodobieństwo wystąpienia (15%) wyładowań atmosferycznych będzie na wschodzie i centrum Polski według organizacji ESTOFEX w środę.