Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silny wiatr w Europie. Dominacja wyżów. Dość ciepło. Brak burz nad Europą 1 stycznia 2020W dniu dzisiejszym znaczna część Europy znajduje się pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Wyże usytuowane są nad Hiszpanią, Włochami i Niemcami, a ich wpływ odczuwają mieszkańcy większości regionów Europy. Jedynie mieszkańcy regionów północnych od Islandii, Wysp Brytyjskich po Skandynawię odczują w dniu dzisiejszym wpływ ośrodków niżowych.

Najgorsza pogoda panowała będzie na Islandii, a w kolejnych godzinach również na Wyspach Brytyjskich. Wszystko to przez głęboki niż, który sunie przez Atlantyk. Jego centrum obecnie znajduje się na zachód od Wysp Brytyjskich, ale już w dniu dzisiejszym, w skutek zwiększonego gradientu ciśnienia silnie powieje na Islandii oraz w Irlandii i na zachodzie Wielkiej Brytanii. Wiatr będzie wzmagał się w tym regionie z każdą godziną, by po po południu na północy omawianego obszaru osiągnąć siłę nawet 100 km/h. To już jest siła wiatru, który może powodować szkody. Mocniej powieje również w Skandynawii, ale nie będą to już porywy tak silne.

To będzie dość ciepły dzień w Europie. Najchłodniej w pasie Europy Wschodniej. Tutaj w okolicach 0-2 stopni. Południe Europy ciepłe, ale nie bardzo ciepłe. W Grecji, we Włoszech, na południu Francji, czy w Hiszpanii słupki rtęcie powędrują do 14-16 kresek. Ciepło również na Wyspach Brytyjskich i w Niemczech. Tutaj nawet 8 stopni. To wysokie temperatury jak na styczeń.

Ciekawostką podczas dzisiejszego dnia są burze. Te nie występują (poza pojedynczymi wyładowaniami) w dniu dzisiejszym nad Europą. Wpływ ośrodków wysokiego ciśnienia spowoduje, że burze nie będą rozwijały się dziś do końca dnia. Słabe burze wystąpią na wybrzeżu afrykańskim w basenie Morza Śródziemnego.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk