Prognoza pogody na wtorek: Miejscami będzie groźnie, wiatr nawet 70 km/h, opady mieszane, śnieg i burze

Nasza część Starego Kontynentu w dalszym ciągu pozostaje w środkowych warstwach troposfery pod wpływem rozległej górnej zatoki wypełnionej chłodem. Dodatkowo znad Morza Bałtyckiego w kierunku Litwy i następnie Białorusi przemieszczać będzie się w najbliższych godzinach niewielki i płytki układ niskiego ciśnienia. Przyniesie on opady mieszane, ale także punktowo mokry śnieg i krupę w Polsce. Niewykluczone są burze.

Płytki niż, który wejdzie znad Bałtyku skieruje się następnie w kierunku Białorusi. Widoczny jest na poniższych rycinach.

Prognoza opadów, położenia na dzień 26 marca 2019 r. godzina 13 UTC, model GFS

Prognoza opadów na dzień 26 marca 2019 r. godzina 16 czasu lokalnego

Prognoza opadów na dzień 26 marca 2019 r. godzina 19 czasu lokalnego

Prognoza opadów na dzień 26 marca 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego

Opady zaczną wkraczać około południa na Warmię i Mazury, następnie w kolejnych godzinach dotrą do woj. mazowieckiego i podlaskiego, przemieszczając się dalej nad Lubelszczyznę. Początkowo występować będą opady deszczu, następnie według prognoz modeli numerycznych prawdopodobne są opady deszczu ze śniegiem, punktowo mokrego śniegu i krupy lodowej. Punktowo możliwe burze.

W czasie przechodzenia opadów wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, zwłaszcza w centrum i na wschodzie, miejscami przekraczając 70 km/h.

Najdłużej pogorszenie pogody trwać ma w południowej części Polski, miejscami może zrobić się biało.

Prognoza pogody na wtorek 26.03.2019 r. (IMGW-PIB)

Nocą po dziennych opadach chwyci przymrozek, co po dziennych i wieczornych opadach prowadzić może do miejscowego oblodzenia dróg i chodników warto zachować ostrożność.

Prognoza pogody na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB

Załamanie pogody można śledzić pod adresem poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/