Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Śnieg na południu, spadnie 20 cm, silny wiatr w Polsce. Jaka aura w nocy z 3/4 października 2022

nizowa pogoda

Pogoda. W poniedziałek Polska znalazła się pod wpływem niżu barycznego o imieniu DINO z centrum znajdującym się na wschodzie Europy. Cyklon jest dalej ulokowany na pograniczu Białorusi i Rosji i miał duży wpływ na przebieg pogody dzisiaj. Płynie do nas chłodna, wilgotna i słabo chwiejna masa pochodzenia polarnomorskiego. 

Wietrzna pogoda w poniedziałek nad Polską

Zanotowane maksymalne porywy wiatru, 3 października 2022 w Polsce

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr w Polsce

Dziś dominowało na ogół zachmurzenie duże i całkowite, miejscami i okresami zdarzyć mogą się większe przejaśnienia, być może nawet z krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Występowały przeważnie przelotne opady o charakterze konwekcyjnym o natężeniu słabym, miejscami umiarkowanym i silnym. Pogoda była dynamiczna. Upał natomiast występuje w Chinach, o czym wspominały w dzisiejszym wpisie.

Burze dziś nie wystąpiły, było jednak sporo opadów przelotnych

Bliskość niżu oraz odpowiednia kinematyka zapewniała wspomaganie tworzącym się strukturom konwekcyjnym. Lepiej wypiętrzone chmury kłębiasto-deszczowe (Cb) nie wygenerowały dziś jednak wyładowań atmosferycznych. Jednak co należy podkreślić ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych w poniedziałek było niewielkie. Szczególnie wiatr wzmagał się podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych. Rozbudowa pionowa była zbyt słaba, dlatego też nie było wyładowań atmosferycznych. Nad jednym obszarem przeszło nawet kilka formacji konwekcyjnych, skutkując większą akumulacją opadów. 

Pogoda. Archiwalna prognoza sytuacji synoptycznej na 3.10.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

w polsce pogoda dynamiczna
Pogoda na 3 października w Polsce. Polska pomiędzy wyżem a niżem

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Przelotne opady deszczu, głównie na południu i wschodzie kraju. Na południowym wschodzie prognozowana wysokość opadów około 10 mm, w obszarach górskich Karpat do 20 mm. Wysoko w Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 20 cm. Temperatura minimalna od 7°C do 9°C, a nad morzem nieco cieplej od 10°C do 12°C, chłodniej w rejonach podgórskich od 2°C do 5°C. Wiatr początkowo umiarkowany i dość silny, porywisty, później umiarkowany a na zachodzie nad ranem słaby, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni. Wysoko w Tatrach i na Babiej Górze zawieje śnieżne.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 4.10.2022, 04Z według modelu ICON EU – RUC

Pogoda. Śnieg na południu, silny wiatr w Polsce. Jaka aura w nocy z 3/4 października 2022
Niska temperatura w Polsce, 3 października 2022

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz