Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał do 40 stopni w październiku. Uderzenie ciepła w Polsce za kilka dni

Upał w Chinach. bardzo ciepło w Polsce

Kilka dni temu pisałem Wam o niesamowitej fali upałów jaka uderzy w południowe Chiny. Upał rzeczywiście pojawił się w tym regionie. Temu zjawisku poświęcę pierwszą część wpisu. W drugiej części wrócimy w nasz region, gdyż u nas również zrobi się bardzo ciepło. Nie będą to oczywiście temperatury tak wysokie jak w Azji, jednak jak na październik to w kraju również zrobi się bardzo ciepło.

Upały w Chinach

upały w chinach
Upały

Niesamowicie silny upał w Chinach

No to przenieśmy się na kilka chwil do Azji. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień dla południowego wschodu kontynentu.

upał ponad 40 stopni na południu Chin
Silny upał na południu Chin

Na południowym wschodzie kraju termometry pokażą dziś nawet 41 stopni Celsjusz. Nieprawdopodobnie silna fala upałów jak na październik. Warto dodać, że gorące zwrotnikowe powietrze będzie w kolejnych dniach wypychane przez dużo chłodniejsze powietrze z północy. Zwróćmy uwagę, że na północnym wschodzie kraju panuje całodobowy mróz. To prawie 50 stopni różnicy temperatury na obszarze jednego państwa. W kolejnych dniach upał ograniczy się już do Indii i Półwyspu Arabskiego. Dla porównania prognoza temperatury na dzisiejszy dzień dla Europy.

Upał na południu Europy
upał w Europie już tylko na krańcach południowych

Jak widać upał w Europie wystąpi już tylko na krańcach południowych. Ponad 30 stopni zanotujemy w Turcji, czy na południu Hiszpanii. W pozostałych regionach kontynentu już chłodniej, choć w Polsce w najbliższych dniach na temperaturę narzekać nie będziemy mogli.

Wyż przyniesie coraz wyższe temperatury powietrza w regionie

W prognozie pogody na 5 dni dla Polski wspominałem o silnym ociepleniu jakie przed nami w Polsce. Spowodowane będzie to sprzyjającemu układowi ośrodków barycznych nad Europą.

Wyż z południa przyniesie ciepło w Polsce
Wyż z południa przyniesie wzrost temperatury

Na południe od Polski rozbuduje się silny antycyklon. Jak wiemy powietrze wokół wyżu krąży zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oznacza to, że w stronę Polski napływać zacznie bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu. Fajnie napływ ciepłych mas powietrza za kilka dni widać na animacji anomalii temperatury dla Europy. Spójrzcie na to.

Animacja anomalii temperatury w Europie

Początek tygodnia w naszym regionie jeszcze chłodny. Gorące powietrze napływa po wschodniej stronie niżu do Europy Wschodniej. W związku z tym bardzo ciepło jest na południu Rosji. Upał nie występuje, ale początek tygodnia jest tam bardzo ciepły. Ciepłe masy powietrza zaczną zbliżać się w nasz region w okolicach środy. Anomalia temperatury choćby w Niemczech sięgać będzie 10 stopni. To znacznie cieplej niż w analogicznym okresie lat referencyjnych. Bardzo ciepłe masy powietrza zaczną docierać do naszego kraju w środę. Tego dnia na zachodzie Polski termometry wskażą nawet 18-19 stopni. W kolejnych dniach będzie jeszcze cieplej.

Może nie upał, ale bardzo ciepło w Polsce w tym tygodniu

No dobrze, a teraz zobaczmy na jakie dokładnie wartości temperatury przełoży się napływ ciepłych mas powietrza w nasz region w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Tak, jak wspomniałem zdecydowanie cieplej zacznie robić się już w środę. Napływ ciepłych mas powietrza to jedno. Drugim parametrem wpływającym na wzrost temperatury będzie nasłonecznienie. Od środy Polska znajdzie się pod wpływem wspominanego wcześniej wyżu. Oznacza to znacznie więcej bezchmurnego nieba. Słońce od godzin porannych ogrzewało będzie dolne partie troposfery. Dlatego w czwartek, czy piątek temperatury za dnia w wielu regionach Polski sięgały będą 18-20 stopni.

Ocieplenie nadciąga do Polski
Silne ocieplenie w Polsce w drugiej połowie tygodnia

Na południu kraju nie można wykluczyć, że termometry wskażą ponad 20 stopni Celsjusza. W weekend czeka nas sporo słońca, wysokie temperatury. Jednak wiele wskazuje na to, że opady przelotne i burze wrócą do Polski w okolicach niedzieli. Miejmy to na uwadze planując aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Oczywiście mając na uwadze wysokie temperatury i słoneczną aurę w drugiej połowie tygodnia serdecznie polecam aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Prognozy pogody są bardzo optymistyczne na kolejne dni.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk