Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz coraz bliżej Europy. Do -20°C w Rosji. Będzie atak zimy w październiku?

Mróz coraz bliżej Europy. Czy grozi nam atak zimy w październiku?

Przed nami kilkadziesiąt godzin wysokich temperatur w regionie. Jednak to już październik, więc kwestią czasu jest jak temperatury znów spadać będą nocami poniżej zera. Już teraz mróz jest coraz bliżej naszego kontynentu. We wpisie sprawdzimy co widzą prognozy długoterminowe w temacie ujemnych temperatur i ewentualnego ataku zimy jeszcze w październiku.

Mróz objął zasięgiem ponad pół Rosji

Już kilka dni temu pisząc o upale w Chinach, wspominałem, że na północy Chin panuje mróz nawet do -20 stopni. Jak się okazuje, zasięg ujemnych temperatur powietrza jest dużo większy. Mróz występuje obecnie nie tylko w Chinach, ale też w Mongolii, czy we wschodniej połowie Rosji.

Mróz objął wiele regionów Azji
Mróz w wielu regionach Azji

Ciekawostką jest, że mróz obecnie obejmuje ponad połowę obszaru Rosji. Z każdym dniem granica ujemnych temperatur powietrza przybliżała będzie się do Europ. Jednak jeszcze w pierwszej części miesiąca mróz raczej nie powinien pojawiać się po zachodniej stronie pasma Gór Ural, czyli na granicy Europy i Azji.

Mróz powoli pojawia się również w Europie

To nie tak, że ujemne temperatury nie występowały tej jesieni choćby i w Polsce. W Tatrach padał już śnieg, a i na nizinach zdarzały się spadki temperatury poniżej zera. Jednak patrząc w dłuższym okresie, nie mieliśmy jeszcze do czynienia z ochłodzeniem, które zwiastowałoby nadejście zimy. Spójrzmy jak to wygląda w prognozach dla Europy na najbliższe dni.

Mróz jeszcze daleko na wschodzie Europy

Oczywiście, spadki temperatury poniżej zera najczęstsze będą w Skandynawii. Na północy Norwegii, czy Finlandii mróz może być w najbliższych dniach nawet całodobowy. Nocami, ujemne temperatury pojawiały będą się również w zachodniej Rosji, czy na Białorusi. To jednak bardziej przymrozki niż pełnoprawny mróz. W europejskiej części Rosji ujemne temperatury na dłużej zaczną pojawiać się bliżej połowy miesiąca. Jednak obecne prognozy temperatury (zarówno ECMWF, jak i GFS) nie wskazują, by pierwsza połowa października przyniosła nam atak zimy, czy długotrwały mróz choćby w naszym regionie. Potwierdzać zdaje się to również prognoza anomalii temperatury, która praktycznie do końca okresu wyliczanych przez modele prognoz pokazują raczej dodatnie anomalie temperatury dla wschodniej połowy Europy.

Jakie temperatury czekają nas w Polsce?

No dobrze, pokazałem, że mróz panuje obecnie daleko na wschodzie i południowym wschodzie Rosji. Mocno ujemne temperatury obecne są również na północy Chin oraz w Mongolii. W kolejnej części wpisu sprawdziliśmy, że modele numeryczne nie widzą w swych wyliczeniach spływu chłodu tak silnego, by móc obawiać się ataku zimy i mrozu przynajmniej w pierwszej połowie października. Zobaczmy zatem co przyniosą nam najbliższe dni odnośnie temperatur w Polsce.

bardzo ciepło w Polsce w najbliższych dniach
Wysokie temperatury za dnia w Polsce

Najbliższe dni, do soboty włącznie przyniosą nam bardzo wysokie temperatury za dnia. Termometry pokazywały będą temperaturę nawet na poziomie 20-21 stopni Celsjusza. Dużo bezchmurnego nieba prowadziło będzie do dość znacznych spadków temperatury nocami. Zimno będzie zwłaszcza w nocy z czwartku na piątek.

Mróz nie wystąpi, ale noc z czwartku na piątek przyniesie niskie temperatury
Mróz nie wystąpi, ale chłodna noc z czwartku na piątek

Przyszły tydzień przyniesie w Polsce umiarkowane temperatury w dzień i chłodne noce. W dzień temperatury sięgały będą 16 stopni (oczywiście nie wszędzie). Nocami słupki rtęci spadać będą w okolice 2-4 stopni. Mróz raczej na nizinach nie wystąpi. Jednak przymrozki nad ranem nocami w przyszłym tygodniu są jak najbardziej realne. Jednak prognozy dla Polski nie wskazują, byśmy musieli bać się rychłych, silnych spadków temperatury. Najbliższe kilkanaście dni nie przyniesie dużych zmian w pogodzie odnośnie temperatury w naszym kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk