Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 4 października 2022. Mniej opadów. Coraz silniejszy wpływ antycyklonu

Pogoda na 4 października 2022

Pogoda powoli zacznie się zmieniać. Może jeszcze dziś nie będzie to aż tak bardzo widoczne i odczuwalne, jednak dostajemy się pod wpływ wyżu. Rozległy antycyklon wdzięcznie nazwany TIMEO rozlewa się po coraz większym obszarze Europy. Przynosi on więcej bezchmurnego nieba i uspokojenie w pogodzie. Pogoda na 4 października przyniesie pierwsze objawy zmian. Szczegóły pod mapa baryczną, w dalszej części wpisu.

Pogoda na 4 października. Mapa baryczna Europy
Pogoda na 4 października. Mapa baryczna Europy

Wyż zaczyna dominować w całej Europie Południowej i częściowo centralnej. Na północy i wschodzie kontynentu „królują” za to niże. Ten ze wschodu jeszcze dziś „psuł” będzie pogodę w Polsce.

Pogoda na 4 października. Sporo chmur i zanikające opady deszczu

Obszar podwyższonego ciśnienia jest coraz bliżej kraju. Jednak jeszcze dziś nad Polską pozostanie całkiem sporo chmur. Wszystko za sprawą ośrodka niżowego ze wschodu, który przynosi nam nie najlepszą pogodę od kilkudziesięciu godzin.

Zanikające opady deszczu we wtorek 4 października
Zanikające opady deszczu we wtorek 4 października

Niż w dniu dzisiejszym będzie jeszcze wpływał na pogodę. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju zalegało będzie jeszcze sporo chmur. Pojawią się również słabe, zanikające opady deszczu. Opady będą występowały dziś już tylko lokalnie i nie będą tak intensywne jak w ostatnich dniach. Burze w dniu dzisiejszym raczej już nie będą występowały w Polsce. Podobnie jak zanikały będą dziś opady deszczu, podobnie pogoda na 4 października przyniesie słabnący wiatr. Strefa najsilniejszego wiatru zalegać będzie jeszcze na wchodzie Polski. Przeczytaj: Upał w Chinach ponad 40 stopni Celsjusza

Pogoda na 4 października. Wiatr nad Polską
Pogoda na 4 października. Prognoza siły wiatru nad Polską

Na wschodzie wiatr wiać może dziś jeszcze w porywach z prędkością ponad 60 km/h. Od zachodu kraju wiatr będzie uspokajał się. Około południa wiać przestanie już również w centrum kraju. Po południu i wieczorem wiatr ucichnie również na wschodzie Polski. Pogoda przez dzisiejszy dzień zdecydowanie zacznie uspokajać się. Opady zanikną, a wiatr ucichnie. Od jutra okres bardzo przyjemnej pogody.

Coraz cieplej w Polsce

Z każdym dniem obecnego tygodnia rosła będzie również temperatura powietrza. Dziś, zwłaszcza na zachodzie Polski będzie już całkiem przyjemnie. Poniżej prognoza temperatury powietrza na 4 października według modelu ECMWF.

Pogoda na 4 października. Prognoza temperatury
Pogoda na 4 października. Prognoza temperatury

Podczas gdy na zachodzie chmury nie dopuszczą jeszcze promieni słonecznych do dolnych partii troposfery, tak słońca na zachodzie nie powinno zabraknąć. W związku z tym temperatury na zachodzie Polski będą wyższe. Termometry w regionach zachodnich wskazywać dziś mogą nawet do 16-17 stopni Celsjusza. To już bardzo przyjemne temperatury powietrza, a wtorek będzie dopiero zapowiedzią silnego ocieplenie jakie przed nami w drugiej połowie tygodnia. Chłodniej na wschodzie kraju, gdzie termometry wskazywały będą 12-14 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne gwałtownie rośnie. We wtorek 4 października w godzinach popołudniowych barometry wskazywać będą już nawet ponad 1020 hPa. Odwiedzajcie nasz portal. W kolejnych godzinach kolejne wpisy ze świata pogody i meteorologii.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk