Podmuch złotej polskiej jesieni przed nami. Na termometrach ponad 22°C w Polsce. Pogoda ulegnie zmianie

Podmuch ciepła przed nami. Zapanuje złota polska jesień. Termometry pokażą ponad 20°C w Polsce. Pogoda ulegnie diametralnej zmianie. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze rozwiązania modeli numerycznych.

Podmuch złotej polskiej jesieni da się we znaki w Polsce

Od wtorku zaczynają postępować wyraźne zmiany w pogodzie. Ciśnienie atmosferyczne rośnie, co jest oznaką, że do naszej części Europy zbliża się wyż, inaczej zwanym antycyklonem, o czym pisaliśmy w porannej prognozie pogody. Na przełomie września i października oraz na początku nowego miesiąca często doświadczyliśmy niżowego wzoru pogodowego. Na niebie nie brakowało chmur, dni pogodnych było jak na lekarstwo. Często pojawiały się opady atmosferyczne, jak i też lokalne, rozproszone burze, które lokalnie były bardzo aktywne. Nadchodzi jednak duża zmiana pogody. Podmuch złotej polskiej jesieni odczujemy w drugiej części mijającego tygodnia. Będą dni, kiedy to temperatura w południowej części naszego kraju przekroczy ponad 20°C. Na krótko chłodniej może zrobić się w niedzielę, ale na początku przyszłego tygodnia temperatura znów powinna wzrosnąć.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 5.10.2022, 18 UTC według modelu GFS

ciepło w kraju
Wysoka temperatura w Polsce

Antycyklon ustabilizuje warunki pogodowe na kilka dni w Polsce

Wyż baryczny przyniesie istotną poprawę warunków pogodowych. Po długim okresie niżowej pogody, oczekiwana jest kilkudniowa stabilizacja pola ciśnienia w naszej części Europy. Na ogół południe Starego Kontynentu znajdzie się pod wpływem rozległego pola wyżowego, natomiast północ i wschód w obszarze obniżonego ciśnienia. W zasięgu antycyklonu, pojawi się więcej chwil ze Słońcem, chociaż nie od razu, mniejsza okaże się różnica ciśnienia względem ostatnich dni. Spowoduje mniejszą prędkość wiatru. Dlatego poczujemy wyraźną poprawę pogody.

Prognozowane pole ciśnienia na 7 października 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

dominacja wyżu
Antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce i przyniesie podmuch ciepła

Napłynie znacznie cieplejsze powietrze polarne, lecz w weekend może wystąpić krótkie ochłodzenie

Cieplejsza masa powietrza docierać ma do naszego kraju z zachodu, południowego-zachodu Starego Kontynentu. Będzie to powietrze polarnomorskie ciepłe. Powiew złotej polskiej jesieni rozpocznie się już w środę, 5 października 2022, kiedy to termometry na zachodzie, południowym – zachodzie mogą pokazać nawet 20°C/22°C. W wielu regionach termometry wskażą w klatkach i profesjonalnych osłonach radiacyjnych od 14°C do 19°C. Najwyższe wartości, jeśli prognozy się sprawdzą zostaną odnotowane szczególnie na Ziemi Lubuskiej, jak i też na Dolnym Śląsku oraz Wielkopolsce. Z uwagi na dominacje wyżu w polu ciśnienia, nie prognozuje się wystąpienia opadów atmosferycznych.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 6 października 2022 według modelu ECMWF

podmuch ciepła w Polsce
Transport do Polski bardzo ciepłego powietrza. Podmuch jesiennego ciepła w naszej części Europy

Coraz więcej modeli pokazuje, że najcieplejszym dniem w mijającym tygodniu okaże się czwartek, 6 października 2022 w Polsce. Wówczas ciepłe powietrze polarnomorskie rozleje się w głąb naszego kraju. Na przeważającym obszarze zobaczymy od 15°C do 21°C/22°C. Najchłodniej w tym czasie ma być w dzielnicach północnych.

Prognozowana maksymalna temperatura na 6 października, 18:00 UTC według modelu GFS

babiego lata nie będzie, podmuch ciepła w kraju
Podmuch złotej polskiej jesieni w Polsce, lecz Babiego Lata raczej nie będzie

Temperatura powinna przekroczyć 20 stopni w Polsce

Wyż baryczny przyniesie wysokie temperatury jak na październik. Co prawda nie mamy szans na dni gorące, ale i tak zrobi się przyjemnie ciepło w drugiej części tygodnia. Nie można wykluczyć, że okres z wysokimi temperaturami okaże się dłuższy, niż to wcześniej pokazywały nam realizacje modeli numerycznych. Nie zabraknie pogodnego nieba, w wielu regionach panować ma zachmurzenie umiarkowane i duże. Cieplej będzie także w rejonach podgórskich i górskich. Pojawi się silniejszy wiatr halny, który przyniesie odwilż w szczytowych partiach gór. Wzrośnie zagrożenie lawinowe w szczytowych partiach Tatr. Nie można wykluczyć, że na południu, w rejonie gór pojawi się wał fenowy. Ponadto za sprawą ciepłego wiatru z kierunków południowych wzrośnie wyraźnie temperatura powietrza.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych. Niewykluczone, że w Polsce termometry wskażą nawet 22°C/23, będą więc wyższe niż widzi to obecnie model amerykański GFS

Podmuch złotej polskiej jesieni przed nami. Na termometrach ponad 22°C w Polsce. Pogoda ulegnie zmianie
Podmuch ciepła w Polsce i Europie

Do końca tygodnia termometry pokażą przynajmniej 16°C/23°C. Po chwilowym ochłodzeniu w niedzielę na obszarze całego kraju. Ciepły może okazać się także początek przyszłego tygodnia. Pierwsza dekada października 2022 zatem zapisze się powyżej normy klimatologicznej. Średnia obszarowa wyniesie około 1°C powyżej normy wieloletniej. Jednak okresami w godzinach nocnych i porannych mogą pojawiać się mgły i zamglenia, rozpraszające się w ciągu dnia wraz ze wzrostem prędkości wiatru i temperatury powietrza. Przynajmniej do 12-13 października wartości mają być powyżej normy wieloletniej. Nie można jednak wykluczyć, że w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień w porze nocnej mogą pojawić się przymrozki i to nie tylko w górach oraz na obszarach podgórskich. Najbliższe większe opady pojawią się w weekend na obszarze Polski. Wcześniej na północy kraju może popadać w czwartek. O wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl