Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Kolejna wichura uderzy w Europę. Cyklon niesie wiatr >130 km/h. Czy dotrze do Polski?

Wichura uderzy w Europę. Wiatr 135 km/h. Wichury dotrą do Polski?

Sezon na cyklony atlantyckie rozwija się w najlepsze. Co kilka dni w Europę uderza silna wichura. Oczywiście, jak to w przypadku cyrkulacji atlantyckiej, najbardziej narażone na silny wiatr są Wyspy Brytyjskich, czy Skandynawia. Jednak im dalej w jesień tym cyklony docierały będą głębiej do Europy. Sprawdzimy, czy wichura, która obecnie zbliża się nad kontynent wpłynie na pogodę również w Polsce.

Bardzo głęboki cyklon blisko Europy. Wichura gwarantowana

Zacznijmy od tego co działo będzie się blisko w Europy w najbliższym czasie. Otóż do kontynentu znad Atlantyku zbliża się bardzo głęboki niż. Ciśnienie w centrum cyklonu spada w okolice 960 hPa.

Głęboki niż w Europe. Wichura na północnym zachodzie
Głęboki niż blisko Europy. Wichura gwarantowana

W środę 5 października centrum niżu znajdzie się na wschód od Islandii. Tylko spójrzcie jak gęsto w okolicach niżu rozsiane są izobary. Oznacza to bardzo dużą różnicę ciśnienie atmosferycznego w rejonie niżu. Dodatkowo, na zachód od Półwyspu Iberyjskiego rozwija się bardzo silny ośrodek wysokiego ciśnienia. To dodatkowo wpływa na bardzo podwyższony kontrast baryczny w Europie. Tam gdzie wysoki kontrast ciśnienia, tam również wieje silny wiatr. Wichura w tym wypadku jest gwarantowana. Spójrzmy w prognozy, gdzie pogoda przyniesie w Europie najsilniejszy wiatr w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Przeczytaj: Upał w październiku. Termometry poszybują w górę również w Polsce

Silna wichura w północnej Europie
Wichura w północnej Europie

Silna wichura w części Europy

Wraz z nadejściem głębokiego niżu, w części Europy znacznie nasili się siła wiatru. Wichura będzie najsilniejsza w pasie od Wyspo Brytyjskich, po Skandynawię. Jednak silny wiatr, nawet powyżej 100 km/h wiał będzie w najbliższych godzinach również na północy Francji, w Holandii, Belgii, czy w Danii. Jeszcze większą prędkość wiatru wylicza niemiecki model ICON. Wg. tego modelu w pasie od Wysp Brytyjskich po Skandynawie wiatr wiać może z prędkością do 130 km/h. Pamiętajmy, że to nie ostatni niż, który w najbliższych dniach uderzy w Europę.

Kolejne cyklony dotrą do Europy
Kolejne wichury. Cyklony uderzać będą w Europę również w kolejnych dniach

Już pod koniec przyszłego weekendu na północ od Wysp Brytyjskich widać kolejny cyklon z ciśnieniem w centrum spadającym poniżej 960 hPa. To jest naprawdę dynamiczny czas w pogodzie w pasie Europy Północnej. Ledwie swój „żywot” zakończy jedna wichura, a dokładnie w tym samym pasie przejdzie kolejna strefa bardzo silnego wiatru. Sezon cyrkulacji strefowej w pasie Europy Północnej w pełni.

Kiedy silniejszy wiatr pojawi się w Polsce?

Wiem, że nie wszystkim podoba się, gdy piszę o pogodzie nie w naszym kraju. Dlatego ostatnią część wpisu poświęcę całkowicie pogodzie w Polsce. Sprawdzimy co mówią modele pogodowe w temacie wiatru i wichur w najbliższym okresie. Najbliższa wichura (ta z okolic środy 5 października) nie wpłynie w znacznym stopni na pogodę w Polsce. Dostaniemy się pod wpływ wyżu zachodniej Europy. Najbliższe dni kraju będą dość ciepłe i pogodne.

Wichura z północy z weekendu nie zagrozi Polsce
Wichura z północy nie zagrozi Polsce

Kolejna wichura, ta z okolic weekendu nie zagrozi również Polsce. Ta strefa silnego wiatru dotrze w nasz region, jednak nie przyniesie wiatru bardzo silnego. W weekend wiać będzie w okolicach 70 km/h. Nie jest to jednak wiatr bardzo silny. Zdecydowanie odczuwalny, ale nie niosący zagrożenia. Silniejszy wiatr widać w prognozach dla Polski na okolice połowy miesiąca. Jednak tak dalekie prognozy w przypadku tak dynamicznych i zmiennych zjawisk jakimi są cyklony atlantyckie, nie mają większego sensu. Na ten moment wystarczy nam wiedza, że wichury, które w najbliższych dniach przetoczą się przez północ kontynentu nie wpłyną bardzo na pogodę w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk