Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Cyklony przyniosą częste załamania pogody. Mogą wystąpić wichury, burze, prognozowane zgniłe wyże

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2022. Ośrodki niskiego ciśnienia przyniosą zmienne warunki pogodowe w Polsce. Spodziewane są wichury, burze, prognozowane także zgniłe wyże, które mogą przynieść nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus oraz mgły i smog.

Najnowsze prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego (CFS) listopad 2022 pokazują, że przyniesie on najprawdopodobniej dominacje ośrodków niżowych. Z tego powodu też oczekujemy czasem dużej zmienności pogody. Częstych opadów, niejednokrotnie silnego wiatru, nawet w formie wichur, a czasem w sprzyjających warunkach burz. Najsilniejszy wiatr oprócz terenów górskich, pojawiać się głownie na północy. Ze szczególnym uwzględnieniem gmin nadmorskich. Zarówno w chłodnych masach płynących z północy, jak i też na aktywnych frontach głębokich niżów, gdy będą wypierać cieplejsze powietrze mogą pojawić się pojedyncze dni z burzami. Należy śledzić więc prognozy pogody.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia pola ciśnienia na listopad 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Cyklony przyniosą częste załamania pogody. Mogą wystąpić wichury, burze, prognozowane zgniłe wyże
Niżowy wzór pogody w prognozach

Pogoda długoterminowa. To może być wilgotny miesiąc w Polsce

Poddając analizie najnowsze prognozy amerykańskich modeli. Możemy dojść do wniosku, iż czeka nas najprawdopodobniej miesiąc z opadami w normie na przeważającym obszarze naszego kraju, a miejscami znacznie powyżej normy. Model klimatu CFS prognozuje wilgotny listopad i taki trend jest bardzo prawdopodobny. Natomiast średnie dobowe mogą być skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej. Jednak nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie nie wyjdą poniżej normy z uwagi na adwekcje chłodniejszych mas powietrza. Bardzo prawdopodobne, że zdarzy się więcej niż październiku okresów ze zgniłymi wyżami, które przez wiele dni mogą psuć pogodę w naszej części Starego Kontynentu.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g, biorąc pod uwagę okres bazowy 1984-2009 według modelu CFS

pogoda długoterminowa. CFS widzi miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę
CFS zakłada miesiąc ciepły

Dlatego też musimy mieć na uwadze, że wyże baryczne nie zawsze przyniosą pogodną aurę w listopadzie. Najwięcej dni pogodnych ponad warstwami inwersji będzie w szczytowych partiach gór, gdzie ze szczytów górskich podziwiać można rozległe morza chmur i mgieł. Na nizinach przez wiele dni będzie zalegać nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (Stratus, Stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Dlatego też dni z pogodnym niebem będzie niewiele. Zmuszać będzie nas to do używania oświetlenia przez całą dobę. Jest duże prawdopodobieństwo rozwoju smogu, który ma być spowodowany niskimi temperaturami i silną inwersją w zasięgu zgniłych wyżów. Zatem też marginalnej prędkości wiatru. Czasem może wystąpić problem z jakością powietrza w listopadzie w wielu regionach naszego kraju, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie. Zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich. Jednak w czasie wichur jakość powietrza ulegnie poprawie w całym kraju.

Przykład podinwersyjnego morza mgieł i chmur St w półroczu chłodnym

mgly radiacyjne o poranku w półroczu chłodnym
mgliście

Ostatni miesiąc jesieni meteorologicznej ze zmiennymi warunkami pogodowymi

Będzie to jednak ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Jednak miejscami w sprzyjających warunkach nie można wykluczyć wystąpienia punktowych burz. Aczkolwiek ma być ich jednak znacznie mniej niż w miesiącach letnich. Zwiększone ryzyko burz ma być w cieplejszych masa powietrza. Szczególnie płynących w zasięgu dynamicznych ośrodków niżowych, które mogą sprowadzić krótkie intensywne napływy ciepła z południa Europy. Ponadto w chłodniejszych masach z północy i północnego-zachodu, nie wykluczamy nocnych i porannych przymrozków. Dlatego też możemy spodziewać się opadów śniegu na nizinach o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym. Epizody zimowe na nizinach w listopadzie są możliwe, jednak nie przewiduje się, aby na nizinach utworzyła się wielotygodniowa pokrywa śnieżna z uwagi na dominującą anomalie temperatury. W górach śniegu okresami może być całkiem sporo. Ze szczególnym uwzględnieniem szczytowych partii gór.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów na listopad 2022 dla Europy i obszarów przyległych według CFSv2

wilgotna pogoda w prognozach
niżowa pogoda w listopadzie przyniesie częste opady w Polsce

Należy mieć na uwadze, że z chmur kłębiastych zdarzą opady krupa w warunkach nisko położonej izotermy zero. Jednak znacznie rzadziej opady drobnego gradu, czasem również deszczu. Duża dynamika pogodzie będzie obserwowana szczególnie w momencie przechodzenia frontów chłodnych związanych z ośrodkami niżowymi o charakterze wtórnym. Oczekujemy również burzowych linii szkwału, a nawet wichur. Wiele jednak zależeć ma od położenia prądu strumieniowego, rozkładu geopotencjału, a także siły wiru polarnego, który jest sprzężony z jet streamem. Będą dni z niebezpieczną pogodą w listopadzie. Ze szczególnym uwzględnieniem okresów aktywnej cyrkulacji strefowej, czasem mogą zaznaczyć się niże znad Morza Śródziemnego, które nieść mogą dużo wilgoci. Cyrkulacja południkowa okresami może dać się we znaki, przynosząc sporo opadów.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy kolejne informacje.

Fanipogody.pl