Pogoda na 5 października. Wyż Timeo całkiem zmieni pogodę w Polsce

Mam dla Was dobre wieści. Pogoda na 5 października przyniesie już naprawdę duże zmiany. Znajdziemy się pod coraz większym wpływem wyżu. Przyniesie on sporo chwil ze słońcem i jeszcze wyższe temperatury. Przed nami kilka dni „babiego lata”. Zapraszam na szczegóły prognozy pogody na środę 5 października.

Pogoda na 5 października. Mapa z sytuacją baryczną w Europie
Pogoda na 5 października. Sytuacja synoptyczna w Europie

Pogodowe karty w regionie rozdawał będzie dziś wyż Timeo. Jego centrum znajdzie się na południe od Polski. To bardzo rozległy obszar podwyższonego ciśnienia. Zapewni on dziś dobrą, słoneczną aurę w od Bałtyku, po Morze Czarne i basen Morza Śródziemnego. Na północy kontynentu królują niże, które przynoszą silne wichury i złą pogodę. Przez najbliższe kilkadziesiąt godzin nas to jednak nie dotyczy. Przeczytaj również: Upał w Chinach nie odpuszcza. 40 stopni na południu kraju

Pogoda na 5 października. Coraz cieplej w Polsce

Środa będzie pierwszym dniem od dość dawna, gdy temperatury w Polsce przekroczą 20 stopni Celsjusza. Tak ciepło będzie dziś na zachodzie kraju. Wszystko za sprawą coraz cieplejszych mas powietrza jakie napływają do kraju z zachodu (patrz obrazek tytułowy). Swoje zrobi również słońce, które od samego rana będzie operować w większości regionów kraju.

Temperatury w Polsce w środę 5 października
Temperatury w Polsce w środę 5 października

Pogoda na 5 października przyniesie wysokie (jak na październik) temperatury praktycznie w całym kraju poza obszarami górskimi. Podczas gdy ponad 20 stopni Celsjusza pokażą termometry na zachodzie, na wschodzie kraju również będzie ciepło. W zasadzie wszędzie poza górami termometry wskażą dziś przynajmniej 15 stopni powyżej zera. Do tego dochodzi dużo słońca i coraz słabszy wiatr. Porywy wiatru mogą być odczuwalne jeszcze w północnej połowie kraju (i w górach). Jednak z każdą godziną wiatr będzie tracił coraz bardziej na sile. Przeczytaj również: Czy w Polsce pojawi się wichura?

Brak opadów dziś w Polsce

Wyż Timeo zapewni nam jeszcze jedną pozytywną rzecz jeśli chodzi o pogodę dziś w Polsce. Otóż po wielu dniach z chmurami i opadami deszczu, środa powinna być pierwszym dniem w kraju od dawna, podczas którego w Polsce nie pojawia się opady atmosferyczne.

Pogoda na 5 października. Brak opadów w Polsce
Pogoda na 5 października. Brak opadów w Polsce

Dzisiejszy poranek pokazuje nieco inny obraz. Otóż nad Polską z rana zalega jeszcze sporo chmur. Lokalnie pojawiają się słabe opady deszczu. Na południowym wschodzie możliwe są jeszcze poranne mgły. Jednak zgodnie z prognozą dzień przyniesie więcej rozpogodzeń. Po południu w wielu regionach kraju będzie już słonecznie i bezchmurnie.