Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na czwartek 6 października 2022. Front nad Polską. Silny wiatr. Możliwe przelotne opady deszczu

Pogoda na czwartek 6 października. Front, silny wiatr i opady deszczu

Podczas dzisiejszego dnia czeka nas bardzo ciekawa sytuacja synoptyczna. Znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia związanym z wyżej Timeo. Jednak na północy kontynentu wędrują dwa bardzo głębokie niże. Z nimi związany będzie front atmosferyczny, który nieco pogorszy nam aurę w regionie. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na czwartek 6 października w kraju. Poniżej sytuacja na synoptyczna na dzisiejszy dzień.

Pogoda na czwartek. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na czwartek. Sytuacja baryczna w Europie

Widać, że Europa podzielona zostanie dziś na dwa obszary. Podczas, gdy w południowej połowie kontynentu dominują wyże, tak północne regiony wciąż są pod wpływem niżów. Głębokie cyklony przynoszą wichury na północy kontynentu. Polska znajduje się dziś na skraju dwóch „stref wpływu”. Spowoduje to nieco zwiększony gradient baryczny, co za tym idzie do kraju powróci silniejszy wiatr.

Pogoda na czwartek. Silny wiatr i przelotne opady

Obiecujemy Wam ostatnio „babie lato” w Polsce, a tu kolejny dzień z wcale nie idealną pogodą w kraju. Wszystko przez front atmosferyczny, który wędrował będzie dziś z północnego zachodu na południowy wschód. Wraz z frontem przez kraj wędrować będzie wąska strefa zachmurzenia frontowego. Strefa zachmurzenia przynosić może słabe, przelotne i krótkotrwałe opady deszczu.

Pogoda na czwartek. Słabe opady deszczu nad Polską
Pogoda na czwartek 6 października. Przelotne opady nad Polską

W godzinach porannych słabe opady pojawiać mogą się na północnym wschodzie i północy kraju. W kolejnych godzinach zachmurzenie wzrośnie również w centrum, a wieczorem na wschodzie kraju. Wraz ze wzrostem zachmurzenia w danym regionie pojawiać mogą się przelotne opady deszczu. Nie będą to jednak opady intensywne. Dużo intensywniejszy będzie dziś wiatr. Poniżej prognoza siły wiatru wg. modelu ECMWF.

Prognoza siły wiatru na czwartek w Polsce
Prognoza siły wiatru w Polsce

Podczas gdy wiatr ostatniej doby nieco się uspokoił, pogoda na czwartek przyniesie nam znów silne porywy wiatru. Ponieważ zwiększy się gradient ciśnienia, to i siła wiatru będzie dziś znacznie wyższa. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się dziś na północy Polski. W regionach północnych wiać dziś może z prędkością do 80 km/h. To już jest wiatr silny. Im dalej na południe, tym gradient ciśnienia będzie malał. Podczas gdy na północy wiało będzie do 80 km/h, na południu wiatr również będzie odczuwalny, ale tutaj wiało będzie zaledwie do 40 km/h. W drugiej połowie dnia wiatr powinien słabnąć. Wieczorem odczuwalny będzie już tylko na północy kraju.

Bardzo ciepły dzień w Polsce

Wędrówka frontu atmosferycznego w żaden sposób nie wpłynie na temperatury w kraju. Napływa do nas ciepłe powietrze z południa kontynentu. W związku z tym na południu Polski temperatury przekroczą dziś 22 stopnie. Oczywiście pod warunkiem, że zachmurzenie związane z frontem atmosferycznym nie będzie zalegało nad danym obszarem na dłużej. Poniżej prognoza temperatury na czwartek 6 października.

Prognoza temperatury na czwartek 6 października
Prognoza temperatury na czwartek 6 października

Ciepłe masy powietrza dotrą do całej Polski. Podczas gdy na południu będzie ponad 20 stopni, na północy kraju będzie również ciepło i przyjemnie. Temperatury na północy to w czwartek 15-16 stopni Celsjusza. W pasie centralnym kraju w okolicach 18 stopni. Pod względem temperatur powietrza pogoda na czwartek przyniesie nam bardzo przyjemny dzień. Trochę gorzej sprawa ma się z frontem atmosferycznym i silniejszym wiatrem. Jednak w październiku cieszmy się choć tą sympatyczną temperaturą. Dobrze, że nie chwycił nas mróz, jak we wschodniej Rosji.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk