Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w nocy będzie się zmieniać. Coraz większy wpływ wyżu, pojawią się lokalne przymrozki na południu Polski

ujemna anomalia jeszcze

Pogoda zmieniać ma się wyraźnie w nocy z wtorku na środę. Ciśnienie na barometrach w dalszym ciągu rośnie, co oznacza, że dostaliśmy się w zasięg wędrownego wyżu. W wielu regionach z uwagi na obecność wyżu barycznego pojawią się większe przejaśnienia, a nawet dłuższe rozpogodzenia. Przy długiej październikowej nocy, wystąpią korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną z gruntu. Na nizinach przymrozków nie zanotujemy. Inaczej sytuacja może wyglądać w górach i na obszarach podgórskich, gdzie występować ma mróz. Należy wspomnieć, że na stacji WOM Kasprowy Wierch zalega aż 25 cm śniegu. W najbliższych dniach postępować ma na tym obszarze odwilż. Co spowoduje redukcje pokrywy śnieżnej i wzrost zagrożenia lawinowego przy ciepłym wietrze wiejącym okresowo z kierunków południowych. Dlatego też na Podhalu w nocy z wtorku na środę termometry mogą pokazać ujemne wartości na termometrach. Szczególnie w obniżeniach terenu, gdzie z łatwością chłodne powietrze osiada.

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia na 5.10.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Pogoda w nocy będzie się zmieniać. Coraz większy wpływ wyżu, pojawią się lokalne przymrozki na południu Polski
Wpływ antycyklonu będzie wyraźny

Coraz większy wpływ wyżu z południa Europy

Zazwyczaj w warunkach wyżowej pogody, kiedy to nie utrzymuje się podinwersyjne zachmurzenie. Pojawia się radiacyjne wypromieniowanie ciepła z gruntu do wyższych warstw. Zalega jeszcze w naszej części Europy dość chłodna masa polarna. Prędkość wiatru wyraźnie się zmniejszyła, co ma związek z dużą mniejszą różnicą ciśnienia. Nie zachodzi wyraźne pionowe mieszanie, a to zawsze sprzyja silnemu wypromieniowaniu ciepła.

Wyliczana anomalia temperatury na 5.10.2022, 00z dla wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu, względem okresu ref. 1981-2010

pogoda. chłodno w kraju
Pogoda zaskoczy. Zimne powietrze jednak jeszcze w wielu regionach

Z prognoz jasno wynika, że przymrozki powinny pojawić się szczególnie w południowej części woj. małopolskiego, jak i też miejscami na południu Podkarpacia w drugiej części nocy i nad ranem. Będą one głównie przygruntowe, ale miejscami ukształtowanie terenu może sprzyjać pojawieniu się krótkotrwałych spadków temperatury poniżej zera na wysokości pomiarowej 2 m w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych. Nadchodzi jednak jesienny podmuch ciepła, o czym wspominaliśmy w naszej prognozie.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura przy gruncie, 5 października 2022 nad ranem w południowej części Polski

chłód w Polsce, 5 października 2022
Pogoda. Ujemna temperatura w Polsce

Noc z wtorku na środę przyniesie na północy kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na pozostałym obszarze małe i umiarkowane. Na krańcach północno-wschodnich prawdopodobne słabe opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna 5°C na południowym wschodzie kraju, około 8°C w centrum do 11°C nad morzem. Niższe wartości w rejonach podgórskich od 2°C do 4°C, lokalnie przygruntowy przymrozek do -4°C. Głównie na Podhalu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach wiatr w porywach do 70 km/h, w Tatrach do 55 km/h.

Pogoda. Wyliczana minimalna temperatura powietrza na 2 m, 5 października 2022 przez model ICON EU – RUC

dodatnia temperatura w wielu regionach
Podział w pogodzie. Na cieplejszą północ i zachód, gdzie zalegać ma nieco cieplejsze powietrze i chłodniejsze południe, centrum i wschód

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz