Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Śnieżna okluzja nad Polską. Trudne warunki na drogach

Dzisiaj nasz kraj znajduje się pod wpływem rozległej zatoki niżowej obecnej nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. Obejmuje ona przeważający obszar Starego Kontynentu, sięgając aż Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Główny wpływ na przebieg warunków pogodowych ma niż “LARS” z rodowodem śródziemnomorskim, przynosząc obfite opady śniegu i silniejszy wiatr w naszym kraju. Dziś jego centrum znajduje się nad zachodnią Ukrainą i Białorusią, kształtując pogodę w Polsce. Na wschodzie zaznacza się dodatkowo front okluzji związany z omawianym niżem.

SIGNIFICANT IMGW-PIB 25.01.2021, 18 UTC

O godzinie 18 opady występują na Lubelszczyźnie, częściowo w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i Mazowszu. Natężenie jest przeważnie słabe i umiarkowane.

Opady zaczną ustępować w drugiej części nocy i nad ranem we wtorek ze wschodniej połowy kraju. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 25-35 cm. Najwięcej w górach i na obszarach podgórskich, gdzie kluczowe jest wspomaganie orograficzne. Na obszarze woj. lubelskiego, wschodniego Mazowsza i Podlasia do 15-30 cm. W kolejnych godzinach po południowej i południowo-zachodniej stronie dynamicznego niżu śródziemnomorskiego narastać ma w dalszym ciągu gradient baryczny, co skutkować będzie coraz silniejszym wiatrem we wschodniej części Polski.