Pogoda: Niebezpieczna śnieżyca umacnia się nad Polską, możliwy paraliż komunikacyjny

W niedzielę Polska znajduje pod wpływem rozległej zatoki niżowej rozciągniętej z południa na północ, ale także aktywnego, pofalowanego frontu atmosferycznego. Strefa frontowa oddziela dwie odmienne fizycznie masy powietrza. Jedną napływającą znad Afryki i Morza Śródziemnego do południowych i wschodnich dzielnic naszego kraju. Front ten odgradza powietrze bardzo ciepłe oraz znajdujące się na zachodzie Europy powietrze chłodne. W kolejnych godzinach powietrze chłodne będzie stopniowo przesuwać się na wschód, wypierając powietrze ciepłe, które w ostatnich kilkudziesięciu godzinach napłynęło nad nasz kraj.

Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 3.02.2019 r. godzina 7 czasu lokalnego.  Widoczna rozległa górna zatoka niżowa rozciągająca się z północy na południe Starego Kontynentu, a nawet rejony północnej Afryki. 

Strefa frontowa będzie bardzo aktywna i w jej obszarze wystąpią intensywne opady śniegu, a miejscami także deszczu i deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Największe natężenie opadów prognozowane jest na Przedgórzu Sudeckim, gdzie w ciągu kilkunastu godzin spadnie nawet 35 cm świeżej pokrywy śnieżnej. Co więcej silne opady śniegu w ciągu dnia prognozowane są w całym województwie dolnośląskim, ale także na Ziemi Lubuskiej. Prognozowane są opady mokrego i ciężkiego śniegu, jaki może powodować poważne utrudnienia i szkody. Niestety w takiej sytuacji niestety możliwe są masowe awarie linii energetycznych i przerwy w dostawach prądu.

Gdy południowo-zachodnia, zachodnia część kraju zmagać będzie się ze śnieżycą, to w tym samym czasie mieszkańcy południowej i wschodniej części będą mieć do czynienia z aurą iście wiosenną.

Temperatura maksymalna może sięgnąć nawet 11-14°C. Graniczna wartość prawdopodobna jest zwłaszcza na Podkarpaciu.

Niestety dzisiaj wieczorem z południa na północny-wschód przez nasz kraj będzie przemieszczać się pogłębiający się mezoskalowy układ niskiego ciśnienia wzdłuż strefy frontowej. Niż baryczny przyczyni się do przyspieszenia wymiany na chłodniejszą masę powietrza, jaka w poniedziałek w godzinach porannych opanuje już cały nasz kraj. Zaczniemy także dostawać się pod wpływ wyżu, przynoszącego stopniową  stabilizację pogody.

Już wieczorem i w nocy wyliczane są przez modele numeryczne są również kolejne silne opady mokrego i ciężkiego śniegu. Najsilniejsze opady tym razem prognozowane są w pasie od woj. opolskiego przez woj. wielkopolskie, kujawsko- pomorskie, pomorskie i zachód warmińsko-mazurskiego. W tej części Polski w ciągu zaledwie kilku godzin może spaść nawet 10-12 cm świeżego śniegu.

Istnieją pewne rozbieżności pomiędzy modelami numerycznymi, zwłaszcza model UMPL 4 km wskazuje, że opady mokrego, ciężkiego śniegu możliwe są nawet na Ziemi Łódzkiej, powodując duże utrudnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Widoczna strefa pofalowanego frontu atmosferycznego nad Polską i przemieszczający się wzdłuż frontu niewielki, ale szybko pogłębiający się układ niskiego ciśnienia. 

Prognozowane maksymalne wartości temperatury przez model GFS na niedzielę

Temperatura na dzień 3.02.2019 r. godzina 16 czasu lokalnego

Prognozowany obszar opadów przez model GFS

Prognozowany zasięg opadów na dzień 3 lutego 2019 r. godzina 10 czasu lokalnego
Spodziewany zasięg opadów na dzień 3 lutego 2019 r. godzina 19 czasu lokalnego 
Spodziewany obszar opadów przez model GFS na niedzielę o godzinie 22 czasu lokalnego 
Obszar opadów na poniedziałek o godzinie 4 czasu lokalnego. 

POGODA NAD POLSKĄ POD ADRESEM PONIŻEJ I BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/