POGODA na 16 dni dla Polski: Uderzenie śnieżycy, potem napływ atlantyckiego powietrza

W niedzielę Polska znajduje pod wpływem rozległej zatoki niżowej rozciągniętej z południa na północ, ale także aktywnego, pofalowanego frontu atmosferycznego. Strefa frontowa oddziela dwie odmienne fizycznie masy powietrza. Jedną napływającą znad Afryki i Morza Śródziemnego do południowych i wschodnich dzielnic naszego kraju. Front ten odgradza powietrze bardzo ciepłe oraz znajdujące się na zachodzie Europy powietrze chłodne. W kolejnych godzinach powietrze chłodne będzie stopniowo przesuwać się na wschód, wypierając powietrze ciepłe, które w ostatnich kilkudziesięciu godzinach napłynęło nad nasz kraj.

Więcej o niebezpiecznej śnieżycy napisaliśmy pod adresem poniżej.

https://fanipogody.pl/pogoda-sniezyca-umacnia-sie-nad-polska/

Poniedziałek

W dużo chłodniejszym powietrzu, na skutek osiadania za frontem rozbudowywać będzie się od zachodu wyż, który obejmie nas swoim klinem. Do pierwszej części dnia możliwe są jeszcze opady atmosferyczne, ale powinny szybko zanikać.

Prognozowany stan pogody na dzień 4.02.2019 r. (IMGW-PIB) do pierwszej części dnia możliwe opady atmosferyczne.

W nocy z poniedziałku na wtorek chwycić może przymrozek. Znajdować będziemy się w polu ciśnienia pod wpływem wyżu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5 lutego 2019 r. godzina 1 w nocy. Cały kraj znajdzie się pod wpływem wyżu. Od zachodu zbliżać będzie się front okluzji z zanikającymi w czasie wtorkowego dnia opadami.


Prognozowany stan pogody na dzień 5.02.2019 r. Na północy i zachodzie możliwe opady atmosferyczne (IMGW-PIB)

W kolejnych dniach pozostaniemy na ogół w zachodniej cyrkulacji atmosfery z napływem dość ciepłych jak na luty mas powietrza znad Atlantyku.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5 lutego 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Widoczny front okluzji nad zachodnią Polską, tam również może słabo popadać, jak i też na północy. 
Prognozowany stan pogody na środę (IMGW-PIB)
Prognoza pogoda na czwartek. W całej Polsce na plusie w ciągu dnia (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na piątek. Odwilży ciąg dalszy (IMGW-PIB)

Co wskazują wiązki modeli numerycznych na 16 dni?

Według wiązek modelu GFS na duże ochłodzenie nie mamy co liczyć do drugiej dekady lutego. Na ogół towarzyszyć ma nam napływ bardzo ciepłego powietrza znad Atlantyku. Nie zabraknie jednak w ciągu najbliższych kilkunastu dni opadów atmosferycznych. Temperatura niemal w całym kraju może utrzymywać się na wyrównanym poziomie.


Prognoza wiązek modelu GFS na okres 16 dni wskazuje na wyrównaną temperaturę przez ten okres. Normalne jest jedna tak to, że wraz ze wzrostem długości prognozy wiązek występują coraz większe odchylenie pomiędzy poszczególnymi obliczeniami. Prognoza wiązek dla Lublina. 
Wiązki modelu GFS dla Krakowa na 16 dni 
Prognoza wiązek dla Poznania. Przy analizie warto brać pod uwagę czarną linię, czyli średnią wiązek. Naturalne, że wraz ze wzrostem długości prognozy występują coraz większe rozbieżności w poszczególnych wiązkach. 

Podsumowując, najbliższe 16 dni w Polsce miną na ogół pod znakiem napływu bardzo ciepłych jak na luty mas powietrza. W przypadku zmian w prognozach na pewno Was o tym poinformujemy.

Anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach w Europie na 2 m n.p.g.


Prognoza sezonowa na luty wskazuje, że może on się zapisać jako rekordowo ciepły. Ocieplenie klimatu jak widać daje się we znaki również w Europie. 

Kolejna prognoza 16 dniowa już za tydzień w niedzielę.