Pogoda: Sobota z rozwojem silnych burz, możliwe zalania i zalążki trąb powietrznych

W sobotę przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich i Skandynawii. Tylko na wschodzie, południowym-wschodzie i południu zaznaczy się płytka zatoka niżowa zarówno w dolnej i środkowej troposferze. Front chłodny dalej przemieszcza się na wschód, powodując wymianę masy powietrza ze zwrotnikowej na chłodniejszą polarno-morską.

Ponownie tak wczoraj niestabilność powietrza zwrotnikowego wyniesie od 1000 J/kg do 1600 J/kg. Zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery sięgnie od 32 mm do 42 mm. Niewielka różnica ciśnienia w naszej części Europy sprzyjać ma małemu przepływowi mas powietrza. Podstawowym zagrożeniem ze strony sobotnich burz będą ulewne opady deszczu, których akumulacja wyniesie od 10 mm do 50 mm, punktowo więcej, prowadząc do lokalnych podtopień.

Prawdopodobne są również opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm, jak i też silne porywy wiatru od 60 km/h do 90 km/h. Wilgotna warstwa graniczna, niski poziom kondensacji i silniejsze przyspieszanie prądów wstepujących może sprzyjać powstawaniu lejków kondensacyjnych pod chmurami Cumulonimbus. Możliwe są nawet 1-2 przypadki trąb powietrznych związanych z mezocyklonem, jak i też typu niemezocyklonicznego.

Pierwsze burze możliwe są już w pierwszej części dnia, najwięcej będzie popołudniu. Pod wieczór burze mają słabnąć i zanikać.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzień 22.06.2019 r. godzina 06 UTC do 23.06.2019 r. 06 UTC.

ESTOFEX na dzisiejszy dzień

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ