Pogoda. Sprawdź, gdzie obecnie pada marznący deszcz w Polsce i występują burze w Europie

Niebezpieczne warunki pogodowe panują we wschodniej połowie kraju w sobotę. Na obszarze województwa lubelskiego odnotowano liczne kolizje oraz wypadki. W tym jeden śmiertelny w powiecie krasnostawskim. Sprawdźmy zatem, gdzie obecnie występują opady marznące powodujące gołoledź.

Według bieżących danych radarowych opady marznącego deszczu związane z rozmywającą się strefą frontu okluzji występują na Podlasiu oraz docierają nad Suwalszczyznę.

Obszar opadów marznących w sobotę o godzinie 17:30 w oparciu o dane z systemu teledetekcji radarowej

Marznący deszcz notowany jest na stacji IMGW-PIB w Białymstoku

Wcześniej notowano je na wschodnim Mazowszu

W kolejnych godzinach opady marznącego deszczu, punktowo deszczu ze śniegiem występować mogą we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz na Suwalszczyźnie. Zaczną one zanikać dopiero w godzinach nocnych.

Przyczyną opadów marznących na wschodzie w sobotę jest specyficzny rozkład temperatury. W najniższej warstwie troposfery napływa zimne powietrze kontynentalne, natomiast powyżej następuje adwekcja ciepłego powietrza z południa o rodowodzie śródziemnomorskim. Krople deszczu ulegają więc przechłodzeniu „przelatując” przez tę warstwę, a następnie w zetknięciu z wychłodzonymi powierzchniami ulegają zamarzaniu, co powoduje występowanie gołoledzi.

Burze występują natomiast na południu Europy